„Je pro mě velkou ctí přijmout tuto funkci a těším se na spolupráci s celým týmem,“ uvedla ke svému jmenování nová ředitelka muzea a knihovny Klára Ehrlich.
PhDr. Klára Ehrlich, Ph.D. je absolventkou magisterského studia v oboru Informační studia a knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (2008), kde následně absolvovala i doktorské studium informační vědy (2017). Pracovní zkušenosti získala jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru. Působila jako projektová manažerka v soukromé firmě, kde vedla padesátičlenný tým řešící projekty z oblasti konverze dat, deset let pracovala jako ředitelka Knihovny Filozofické fakulty Univerzity Karlovy a v posledních třech letech pracovala jako Senior Team leader v nadnárodní společnosti zaměřené na komunikační technologie. Hovoří anglicky, francouzsky a německy, účastnila se řady manažerských školení a disponuje také certifikací PRINCE 2 v oblasti projektového řízení. Ve volném čase se věnuje CrossFitu, je vášnivou čtenářkou, maluje, fotografuje a ráda cestuje.
„Nové paní ředitelce přeji hodně energie při dalším rozvoji organizace, která je jednou z nejstarších institucí svého druhu v naší zemi, a současně hodně radosti z krásné a smysluplné muzejní a knihovnické práce,“ řekl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského vzniklo v roce 1892 díky českým učitelům jako výraz snahy o uchování a dokumentování historických tradic českého školství, pedagogiky a odkazu J. A. Komenského. Jde o významné vědecké a dokumentační centrum, které se orientuje na dějiny českého školství a pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz J. A. Komenského. Od roku 1991 je Národní pedagogické muzeum J. A. Komenského státním rezortním muzeem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Pedagogická knihovna J. A. Komenského je jedinou takto specializovanou knihovnou v ČR. Vznikla v roce 1919, její fond tvoří téměř půl milionu svazků. Hlavním úkolem knihovny bylo přispívat ke studiu pedagogiky a školství získáváním knižní a časopisecké literatury vhodné ke studiu pedagogiky a jejích věd pomocných, a to zejména se zřetelem ke školské reformě. Velký důraz byl kladen na získávání moderní pedagogické literatury zabývající se reformou školství. K těmto zásadám se knihovna hlásí i dnes, neboť je veřejně přístupná. Knihovna se zaměřuje na oblast výchovy, vzdělávání a školství. Své služby nabízí a poskytuje nejen učitelům a studentům pedagogických oborů středních a vysokých škol, ale i studujícím společenskovědních oborů. Součástí knihovny je také Sukova knihovna, unikátní fond dětské literatury. Od 1. 7. 2011 tvoří obě instituce jeden společný celek, Národní pedagogické muzeum a knihovnu Jana Amose Komenského. Více na www.npmk.cz.