S J. Ivančem, M. Havrilovou a dalšími jejich spolupracovníky náměstci v úvodu projednávali obecnější témata, jako jsou politická a odborná struktura obou ministerstev, rámcové školní vzdělávací programy a metrika pro určování kvality ředitelů, škol a učitelů. Dále podrobněji hovořili na téma státních maturit, státních srovnávacích zkoušek a Národní soustavy kvalifikací. Tématem setkání byla i diskuze nad možností spolupráce na systému výběru, distribuování a financování učebnic. Oproti ČR slovenská strana vydává pouze jednotnou sadu učebních materiálů a není zde možnost soutěže autorů a nakladatelů. Společným názorem obou ministerstev je, že pro budoucnost je nezbytností nahrazení klasických knih elektronickou formou, jejichž předností je snadná dostupnost, snadnost úprav i ekonomická výhodnost. Obě strany si vyměnily názory a zkušenosti i s čerpáním finančních prostředků z fondů EU, zejména s rychlostí čerpání a certifikací a vysokou administrativní náročností. „Celé setkání probíhalo v pracovní, přátelské až neformální atmosféře a nic nám nebránilo se pouštět do řešení velmi konkrétních společných témat“ dodává K. Hajn.
Následující den náměstci navštívili v doprovodu státního tajemníka Střední průmyslovou školu a Spojenou školu Novohradskou – základní školu a Gymnázium Jura Hronca. Zástupci ČR shlédli ukázky praktické výuky technických oborů a na Spojenej škole si vyzkoušeli, jak ve 2. třídě probíhá hodina matematiky v angličtině v rámci International Programme. Přítomnost na živě probíhajícím vyučování byla velmi inspirující pro obě strany.
Obě ministerstva plánují další spolupráci nejen nad společnými tématy českého a slovenského školství, ale i nad zahraniční tématikou v rámci EU.
Mgr. Patrik Kubas
odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
Patrik.Kubas@msmtcz
Tel.: 234 812 121