Mezi klíčové změny, které chce novela zavést, patří stanovení minimálního počtu studentů ve studijní skupině a minimálního počtu hodin teoretické přípravy v akreditovaných programech, což umožní vyšší naplněnost skupin a spojování příbuzných oborů. Praktická příprava by nově měla trvat minimálně 30 týdnů z celkové doby výuky během celého vzdělávacího programu.
Dále novela přináší nové klasifikační hodnocení s převodem na číselnou a slovní klasifikaci, čímž přibližuje způsob hodnocení vysokým školám. Také umožňuje hodnocení výsledků vzdělávání prostřednictvím kreditového systému užívaného v Evropském prostoru vysokoškolského vzdělávání, upřesňuje podmínky pro komisionální zkoušky a stanovuje lhůty pro podání žádosti o přezkoušení v případě nesouhlasu s hodnocením.
Novela rovněž zavádí transparentní požadavky pro zadání absolventských prací, stanoví podmínky pro jmenování oponenta a vedoucího absolventské práce včetně jejich povinností a upravuje organizaci a hodnocení absolutoria.
Cílem novely vyhlášky č. 10/2005 Sb. o vyšším odborném vzdělávání je sjednotit podmínky vzdělávání ve vyšších odborných školách a zlepšit přípravu absolventů na trh práce. Zaměřuje se na aktualizaci ustanovení, která nebyla novelizována od roku 2016, a reflektuje na proměny ve vyšším odborném vzdělávání i na požadavky trhu práce.
Novela byla předložena k meziresortnímu připomínkovému řízení.