Akce s názvem Bezpečnost ve školách: Prevence, rizika a řešení se konala v rámci projektu Střední článek podpory. Odborný panel byl koncipován jako mezioborové a prakticky zaměřené setkání, jehož cílem bylo podpořit školy a jejich zřizovatele v oblasti fyzické bezpečnosti, duševního zdraví žáků a krizové připravenosti.
„Bezpečné a podpůrné prostředí ve školách je základním předpokladem pro kvalitní vzdělávání. Smyslem odborného panelu bylo poskytnout vedení škol a zřizovatelům konkrétní nástroje a oporu, jak na úrovni každodenní praxe, tak v mimořádných situacích,“ uvedl Jan Mareš, vrchní ředitel sekce vzdělávání a mládeže MŠMT.
Diskutovaná témata zahrnovala široké spektrum aspektů bezpečnosti. Ať už odpovědnost škol a jejich zřizovatelů za fyzickou bezpečnost a prevenci násilí, tak také krizovou připravenost škol a spolupráci s integrovaným záchranným systémem, dále systematickou podporu duševního zdraví a prevenci rizikového chování dětí a mladistvých a v neposlední řadě i důležitost partnerství mezi školami, obcemi, bezpečnostními složkami a neziskovým sektorem.
Na odborném panelu vystoupili kromě Jana Mareše také Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, Jaromír Tkadleček, ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje, Martin Valouch a Martin Legner z Ministerstva vnitra – generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru. Diskusního panelu se zúčastnili také zástupci organizací Society for All (SOFA), Asociace bezpečná škola a ředitelé škol z různých regionů České republiky.
Více informací o bezpečnosti ve školách:
https://edu.gov.cz/pro-vedeni-skoly/bezpecnost-na-skolach/