Povinný předškolní rok bude ve veřejných předškolních zařízeních bezplatný a bude možné jej plnit podle možností a potřeb dětí - buď v mateřské škole zapsané ve školském rejstříku, nebo případně za určitých podmínek individuálně. Norma také od roku 2020 zavede nárok na místo pro děti v mateřské škole již od dvou let věku.
„MŠMT již chystá v této souvislosti i další změny. Připravovaná novela vyhlášky o předškolním vzdělávání stanoví, že za každé dítě mladší tří let se do doby dovršení tří let věku snižuje nejvyšší počet dětí ve třídě o dvě. MŠMT do budoucna počítá i obecně se snižováním počtu dětí na učitele. V rámci přijetí novely školského zákona dojde také k úpravě Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, aby byla zohledněna přítomnost dětí mladších tří let v mateřských školách. Z OP VVV je dále možné prostřednictvím ' šablon' čerpat mzdové náklady na nepedagogické pracovníky – chůvy. Do budoucna se počítá také se standardizací této profese,“ řekla ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
V oblasti maturitní zkoušky se zavádí tři povinné zkoušky společné části maturity, a to z českého jazyka a literatury, z cizího jazyka a z matematiky. Vláda stanoví nařízením, pro které obory je matematika zkušebním předmětem společné části maturitní zkoušky. Příslušné nařízení bude respektovat princip, že studenti musí mít v průběhu studia vždy zajištěn dostatečný počet hodin výuky matematiky. Povinnost konat tři povinné zkoušky bude pro vybrané obory vzdělání platit poprvé ve školním roce 2020/2021. Zároveň se sjednotí systém hodnocení maturitních písemných prací z českého a cizího jazyka, posuzovat je budou anonymní externí hodnotitelé poprvé od školního roku 2016/2017.
Co se týče přijímacího řízení do oborů středního vzdělávání s maturitní zkouškou, schválený zákon přináší jednotnou přijímací zkoušku z českého jazyka a literatury a z matematiky na střední školy s maturitou, a to s výjimkou oborů vzdělání s talentovou zkouškou. Tato přijímací zkouška se bude podílet na hodnocení uchazeče nejméně 60 %. I nadále však ředitel školy bude moci zohlednit v rámci hodnocení i jiná kritéria. Žák bude mít dva pokusy a do hodnocení se bude započítávat pokus s lepším výsledkem. Tato pravidla budou platit poprvé ve školním roce 2016/2017.
Komentář ministryně školství Kateřiny Valachové po projednání novely školského zákona v poslanecké sněmovně: "Jsem ráda, že poslanci novelu zákona podpořili. Se Svazem měst a obcí i se Sdružením místních samospráv dlouhodobě komunikuji. Poté co byl návrh zákona vetován, sešla jsem se a shodla s předsednictvem svazu na pravidelném setkávání každý měsíc tak, aby komunikace byla co nejintenzivnější a abychom si správně rozuměli z hlediska opatření, která budou znamenat implementaci novely školského zákona do praxe."