Původní ustanovení zákona o pedagogických pracovnících počítalo pro pedagogické pracovníky bez odpovídající kvalifikace s povinností začít si toto vzdělání doplňovat do konce letošního roku. Poslanecký návrh na odklad této povinnosti o pět let (do roku 2014) byl podán po dohodě s MŠMT.
V českých, moravských a slezských školách učí v současné době cca 15% pedagogů bez dostatečné kvalifikace. Pokud by zákon vstoupil v platnost od ledna 2010, mohlo by to zejména pro řadu menších škol znamenat ohrožení provozu.
K prodloužení lhůty bylo nutné přikročit zejména proto, že nabídka pedagogických fakult na doplnění studia stále není dostatečná a objektivně tudíž nejsou vytvořeny podmínky, za nichž by pedagogičtí pracovníci bez odpovídající kvalifikace mohli podmínkám zákona vyhovět v původním termínu.
MŠMT v současné době ve spolupráci s ÚIV zjišťuje, jaká je struktura skupiny nekvalifikovaných pedagogů z hlediska věku, vyučovaných předmětů atd. Výsledky budou známy v blízké době. Na základě této analýzy bude MŠMT s pedagogickými fakultami jednat o příslušném rozšíření jejich vzdělávací nabídky tak, aby další odklad účinnosti příslušných ustanovení zákona již nebyl nutný.
Z hlediska ředitelů škol znamená změna zákona to, že nebudou nuceni ke konci letošního roku rozvazovat pracovní poměr s pedagogy, kteří nemají odpovídající kvalifikaci.
Změnu zákona musí ještě schválit Senát a podepsat prezident republiky.
Kateřina Böhmová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
e-mail: katerina.bohmova@msmtcz