Účelem workshopu bylo představit základní principy budování národní datové infrastruktury v ČR a cestu k její architektuře a službám. Definování technických a ostatních parametrů národní datové infrastruktury ČR se bude odehrávat už na platformách pracovních skupin k implementaci iniciativy EOSC (European Open Science Cloud), zaměřujících se na několik průřezových problematik jejího rozvoje:
V oblastech jednotlivých vědně-oborových disciplín by poté měly vznikat také vědně-oborové clustery za účelem budování vědně-oborových repositářů národní datové infrastruktury ČR. Východiskem pro práci pracovních skupin je rozčlenění vědních oblastí do následujících disciplinárních clusterů:
- Fyzikální vědy;
- Materiálové vědy;
- Astronomie, astrofyzika a kosmické aktivity;
- Energetika;
- Environmentální vědy;
- Biologické vědy;
- Lékařské vědy;
- Sociální vědy;
- Humanitní vědy.
První vlna registrací do odborných pracovních skupin byla ukončena 15. října 2021. Avšak i přesto zůstávají pracovní
skupiny i nadále otevřeny dalším případným zájemcům o spolupráci. Bližší informace o činnosti pracovních skupin lze
obdržet na adrese elektronické korespondence eosc-info@e-infracz. Informace o činnosti pracovních skupin
a další důležité údaje, co do implementace iniciativy EOSC v ČR, budou pravidelně aktualizovány i na
webových stránkách velké výzkumná infrastruktury e-INFRA
CZ.
Koordinační výbor pro implementaci iniciativy EOSC v ČR
Již na podzim roku 2020 byla pod organizační záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ustavena pracovní platforma pro vedení odborných debat k přípravám na implementaci iniciativy EOSC v ČR, sdružující zástupce ústředních orgánů státní správy ČR, reprezentací vysokých škol ČR a Akademie věd ČR a dalších výzkumných institucí ČR aktivních na poli e-infrastrukturních služeb. Tato se od února 2021 pravidelně schází a projednává strategii přístupu k budování národní datové infrastruktury ČR, která již vyústila v přípravu rámcové architektury implementace iniciativy EOSC v ČR. Koncem tohoto roku dojde k transformaci pracovní platformy do Koordinační výbor pro implementaci iniciativy EOSC v ČR, odborného poradního orgánu ministra školství, mládeže a tělovýchovy, jenž sdruží zástupce klíčových výzkumných stakeholderů ČR na vysoké úrovni. Koordinační výbor bude přijímat doporučení pro přípravu investičních intervencí Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK), v jehož rámci je na rozvoj národní datové infrastruktury ČR indikativně alokováno 2,5 mld. Kč.