„Podpora, kterou Ministerstvo školství spolu s Cermatem a Českou školní inspekcí připravilo, má žákům pomoci snížit stres z přijímacích zkoušek a nabídnout bezplatnou přípravu na testy,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Testy jednotných přijímacích zkoušek z minulých let si mohou uchazeči procvičovat v aplikaci TAU a aplikaci InspIS SET Mobile. Testová zadání jsou ke stažení také na webu Cermatu. Na webu Vzdělávání v datech pak žáci a rodiče najdou informace o kapacitách středních škol, bodové výsledky jednotných přijímacích zkoušek a také úspěšnost studentů škol u maturit. Výsledky cvičných testů pak mohou porovnat s požadavky vybrané školy, a lépe tak odhadnout šance na přijetí.
Při Přijímačkách nanečisto, které se budou konat 28. ledna, si mohou žáci ve škole zkusit psát testy a zažít atmosféru podobnou skutečným přijímacím zkouškám. Novinka je určena žákům 9. tříd, mohou je pořádat i střední školy pro uchazeče o nástavbové studium. Testy z matematiky a z českého jazyka a literatury opraví vyučující na školách. Klíče správných řešení a emailovou a telefonickou podporu pro hodnotitele zajistí Cermat.
Přihlašování do 1. kola přijímacích zkoušek se bude konat od 1. do 20. února. Je možné hlásit se až na pět oborů (tři obory bez talentové zkoušky, dva obory s talentovou zkouškou). Zůstává možnost podat přihlášku třemi způsoby: plně elektronicky, klasickou papírovou přihláškou a tzv. hybridním podáním. V přihlašovacím systému DiPSy byly přidány některé nové funkcionality, které usnadní přihlašování. Jedná se například o vyhledávání škol pomocí filtrů, automatická kontrola věku a přihlašovaného oboru nebo hromadný export pro školy.
„Systém zůstává stabilní, aby školy i žáci měli dostatek času se připravit. Menší legislativní změny k úpravě přijímacího řízení by měly platit od příštího roku,“ uvedl ministr Bek.
K přijímacím zkouškám by mělo jít dle kvalifikovaných odhadů 102,5 tis. žáků 9. tříd. Počet přijímaných na SŠ (bez víceletých gymnázií) se předpokládá 111,5 tis., tedy přibližně 9 až 10 tis. uchazečů by se mělo hlásit odjinud než přímo ze základní školy. MŠMT eviduje žádosti o navýšení kapacit škol a zápis nových oborů. Kapacity škol pro letošní přijímací řízení budou známy na konci ledna.
K 30. 9. 2024 byly celkové kapacity středních škol v ČR 691 585 míst. Žáků by pak dle odhadů mělo být 480–500 tisíc.