Praha, 25. října 2010
Nejvýkonnější laser světa Extreme Light Infrastructure (ELI) se stane unikátním zařízením pro bádání ve fyzice, materiálovém výzkumu, optice, fotonice či nanovědách. Je jediným projektem celoevropského významu z cestovní mapy zhruba 40 nejvýznamnějších výzkumných center v Evropě, který bude na našem území postaven. Pro Českou republiku je to historická příležitost, aby první velká výzkumná infrastruktura EU zamířila do nové členské země. ELI bude vybudován v Dolních Břežanech a měl by přilákat špičkové vědce z celého světa, kteří mohou pomoci české vědě v jejím rozvoji. Plánovány jsou nejen fyzikální objevy, ale i aplikační projekty v lékařství, materiálovém výzkumu či molekulární chemii. Uvedení do provozu je plánováno na rok 2015. Projekt ELI bude financován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) v rámci prioritní osy 1 Evropská centra excelence.
Jednání konsorcia se zúčastnili zástupci MŠMT v čele se zmocněncem pro projekt ELI prof. Vlastimilem Růžičkou a zástupci Fyzikálního ústavu AV ČR, který je garantem projektu.
Konsorcium se skládá ze zástupců 13 členských zemí EU a zahrnuje i tři země, Českou republiku, Maďarsko a Rumunsko, které v roce 2009 získaly mandát Řídicího výboru vybudovat na svém území výzkumná zařízení. Hlavním tématem pařížského zasedání bylo vyhodnocení dosavadního vývoje prací na přípravných fázích mezinárodního projektu ELI v jednotlivých zemích a předání mandátu na další řízení a realizaci projektu tzv. Konsorcia pro realizaci ELI. Česká republika zastává v konsorciu díky své vysoké úrovni připravenosti vůdčí roli. Na zasedání byla přítomna také zástupkyně Evropské komise Maria Duka z Generálního ředitelství Výzkum (DG Research), která opětovně vyjádřila plnou podporu projektu ELI.
Zmocněnec pro českou část projektu ELI prof. Vlastimil Růžička informoval Řídicí výbor o aktuálním stavu ve vývoji vyjednávání s Evropskou komisí a o postupu přípravných prací. Zmínil i důležitou skutečnost, že projekt ELI již získal pravomocné stavební povolení. Dále sdělil, že na základě posledních jednání s Evropskou komisí dělí projekt od jeho schválení již jen několik týdnů. Schválení Evropskou komisí se očekává začátkem prosince.
„Jsem rád, že Řídicí výbor vyjádřil uspokojení nad postupem prací v ČR, těší mě i podpora tohoto významného projektu od mezinárodní komunity“, říká ministr Dobeš a dodává. „ELI projekt znamená pro Českou republiku velkou šanci vybudovat naprosto jedinečné výzkumné centrum a pozvednout infrastrukturu pro základní i aplikovaný výzkum v oblasti fyziky a materiálového inženýrství na evropskou úroveň. Ministerstvo bude dbát se vší zodpovědností na to, aby byla tato šance využita. Podpora projektu ELI, stejně tak jako i dalších projektů center excelence z Operačního programu VaVpI, je pro mě zásadní prioritou.”
Lucie Kubovičová
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
e-mail: press@msmtcz