Jednání Rady Evropy ve Štrasburku se zúčastnil první náměstek ministra školství mládeže a tělovýchovy Jiří Nantl v doprovodu velvyslance ČR u Rady Evropy Tomáše Bočka, zmocněnce vlády pro zastupování ČR u Evropského soudu pro lidská práva Víta Schorma a ředitele odboru vzdělávací soustavy MŠMT Jakuba Stárka.
Evropský soud pro lidská práva před pěti lety rozhodl, že systém zařazování žáků mimo hlavní vzdělávací proud v České republice, ačkoli používá etnicky neutrální kritéria, způsobuje diskriminaci Romů v přístupu ke vzdělání, čímž odporuje Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. Evropský soud pro lidská práva je na základě úmluvy Rady Evropy z roku 1950 vrcholnou právní autoritou v otázkách lidských práv. Na výkon rozsudku dohlíží podle mezinárodní úmluvy Výbor ministrů Rady Evropy.
„Záležitosti je na mezinárodní úrovni věnována mimořádná pozornost, o čemž svědčí i fakt, že se do včerejší debaty v Radě Evropy zapojila významná část členských států“, uvedl první náměstek ministra školství Jiří Nantl. „Pozitivní reakce v jejich vystoupeních i přijaté závěry jednání Rady Evropy ukazují, že jsme na správné cestě, nyní má již klíčový význam naplnění přijatého plánu opatření“, doplňuje Nantl.
Na rozdíl od minulosti, kdy Rady Evropy i další instituce kritizovaly Českou republiku za průtahy ve zlepšování rovného přístupu ke vzdělávání pro romskou menšinu a sociálně znevýhodněné, konsolidovaný akční plán opatření k výkonu rozsudku D. H., který byl připraven v uplynulých šesti měsících již za působení ministra Petra Fialy, byl při jednání Výboru ministrů Rady Evropy přijat pozitivně a usnesení k němu bylo schváleno bez pozměňovacích návrhů.
Výbor ministrů Rady Evropy přijal usnesení ke konsolidovanému akčnímu plánu k výkonu rozsudku D. H. dnes v 16:30.
Mgr. Marek Zeman
ředitel odboru vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
e-mail: press@msmtcz