Už třináctý ročník semináře zahájila v úvodu ředitelka NIDV Helena Plitzová, přičemž přivítala všechny jeho účastníky: „Národní institut pro další vzdělávání připravil v roce 2018 v oblasti zájmového a neformálního vzdělávání celkem 56 vzdělávacích programů, ve kterých se proškolilo celkem 1073 účastníků. Součástí aktivit NIDV v této oblasti jsou mimo jiné i nově zřízené webové stránky, kde mohou pedagogové a pracovníci věnující se dětem a mládeži v jejich volném čase najít jak metodické materiály, publikace a aktuality, tak i náměty a inspiraci pro svoji činnost,“ upozornila přítomné ředitelka Plitzová.
Poté vystoupili se svými příspěvky také ředitel odboru pro mládež MŠMT Michal Urban, který má kromě jiného v kompetenci právě zájmové vzdělávání a mimoškolní aktivity, a dále náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys: „Vzdělávání se neodehrává jen ve vyučovacích hodinách, ale kdykoli a kdekoli, ve škole, družině, školním klubu, na zahradě, v lese, před monitorem nebo displejem,“ upozornil na důležitost neformálního vzdělávání náměstek a pokračoval: „A právě vychovatelé mohou udělat mnoho pro to, aby čas strávený ve škole byl pro děti přínosem,“ dodal.
Součástí programu celostátního setkání bylo i jedenáct takzvaných vzdělávacích dílen, v nichž se pod vedením zkušených lektorů vychovatelky seznámily s aktuálními tématy zájmového a neformálního vzdělávání a s novými trendy výchovné práce. Obsahové zaměření dílen vznikalo v návaznosti na strategické dokumenty ministerstva školství a rovněž vycházelo z evaluačních dotazníků účastníků předešlého ročníku.
V průběhu semináře mohli účastníci zhlédnout také výstavu prací žáků školních družin a klubů a nabídku dalších vystavovatelů, jejichž produkty jsou zaměřeny na děti a mládež. Na programu byl i křest publikace Nápady – náměty – inspirace nejen pro vychovatelky školních družin, kterou právě Národní institut pro další vzdělávání vydal.
NIDV se podpoře činnosti unikátního sytému školních družin a klubů věnuje dlouhodobě, přičemž se tento seminář konal už 13. rokem. Hlavním cílem dvoudenního setkání bylo přispět k prohloubení odborných znalostí vychovatelek a poskytnout jim příležitost k vzájemné výměně zkušeností z práce s dětmi v jejich volném čase. Celostátní semináře také mají podpořit tuto profesi v jejím společenském uznání, které se rok od roku zvyšuje.
Ředitel odboru pro mládež MŠMT Michal Urban
Křest publikace NIDV Nápady, náměty, inspirace nejen pro vychovatelky ŠD a ŠK
Pohled do sálu a na výstavku prací ŠD a ŠK