Praha, 20. července 2010
Program zahrnuje všechny technologické obory a všechny tematické oblasti kromě telekomunikací. Jeho cílem je zajištění proveditelnosti, raných fází vývoje a kvalifikace kritických technologií pro budoucí kosmické projekty, strategickou nezávislost evropské kosmonautiky a její konkurenceschopnost. Finanční závazek České republiky v programu GSTP fáze 5 do roku 2017 je ve výši 6,5 milionů €.
Seminář za MŠMT zahájila Ing. Naděžda Witzanyová. Následovala prezentace doc. Ing. Jiřího Koláře, CSc., ředitele České kosmické kanceláře. Noelia Peinado, programová manažerka GSTP z ESA ve své prezentaci představila Evropskou kosmickou agenturu, její aktivity a povinné a volitelné programy včetně možností, jak se do těchto programů zapojit. Program GSTP detailně představil Udo Becker z kanceláře GSTP (ESA).
Současné páté období GSTP (GSTP-5) je rozděleno do čtyř elementů – 1) Všeobecné aktivity, 2) Bloky a komponenty / Building Blocks and Components (BB&C), 3) Bezpečnost pro občany a 4) Demonstrace na oběžné dráze / In-orbit Demonstrations (IOD). Tyto elementy pokrývají celý vývojový cyklus. České výzkumné instituce a firmy v současnosti využívají pouze první tři elementy GSTP. Přesto se již Česká republika zapojila do jednoho projektu Demonstrace na oběžné dráze implementovaného v rámci GSTP v době, kdy ještě nebyla členem ESA. V rámci přípravného programu PECS byly vyvinuty dva vědecké přístroje pro družici PROBA – 2 k analýze okolní plazmy. Přístroj TPMU je zaměřen na měření teploty, hustoty a složení iontů a přístroj DSLP je určen ke studiu magnetosférické plasmy.
Druhá část dne byla věnována bilaterálním setkáním zástupců ESA, českých vědeckých a výzkumných institucí a firem, zástupců rakouských a německých institucí a delegátů Průmyslového výboru ESA.
Na seminář bude navazovat další akce v říjnu tohoto roku věnovaná jak možnostem plynoucím ČR z účasti na GSTP, tak z povinných technologických programů (TRP, GSP).
Věříme, že podobná setkání přispějí k vyššímu zájmu a zapojení českých vědců, výzkumných institucí a firem do vědeckých programů ESA a výzkumu vesmíru.
Přílohy:
Úvodní slovo v anglickém jazyce.pdf
Prezentace ESA.pdf
European Space Technology Harmonisation.pdf
Product Policy.pdf
General Support Technology Programme.pdf