Od letošního září do června příštího roku se mohou opět zapojit do pravidelné sportovní činnosti starší žáci a žákyně
z vyšších tříd II. stupně základních škol nebo odpovídajících ročníků víceletých gymnázií z celé České
republiky. Výjimku však budou tvořit právě plavci, jejichž kategorie je vyhrazena žákům 3. tříd.
„Tato čísla jsou dokladem vzrůstající obliby sportování a soutěžení školní mládeže, což považuji za skvělé. Sport je totiž dobrý nejen z hlediska pohybu, ale také proto, že rozvíjí pozitivní vlastnosti, zásady fair play, zodpovědnost a vytrvalost a učí sdílet radost z dobrého výkonu. Moje aktivity směřují k tomu, aby byl sport dostupný především dětem a mládeži ve všech městech České republiky. Pro rok 2016 se mi podařilo navýšit objem finančních prostředků směřujících do mládežnického sportu o půl miliardy korun. Upřímně děkuji všem učitelům a trenérům za to, že věnují mnoho svého času dětem a že je vedou k lásce ke sportu,“ říká ministryně školství, mládeže a tělovýchovy ČR Kateřina Valachová.
Vyburcovat školní party
Projekt Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství, jehož pořadateli jsou Asociace školních sportovních klubů ČR, Česká unie sportu a Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy ČR, žáky, pedagogy i trenéry ve školách táhne. V porovnání s premiérovým ročníkem 2014-2015 se totiž do bojů o tituly nejlepších školních týmů v České republice rok poté zapojilo už o 1 700 školních družstev a 25 000 žáků více.
„V uplynulém školním roce došlo k rozšíření programu o minifotbal dívek a o další věkovou kategorii v atletice. Stále se zvyšující zájem škol o účast je nejen výsledkem volby vhodných sportů, které jsou tradiční součástí školní i mimoškolní tělesné výchovy, ale také podpory ze strany Ministerstva školství a spojení s hlavními cenami v podobě ministerských pohárů, které významně zvýšily prestiž celé akce,“ uvádí prezident Asociace školních sportovních klubů ČR Václav Lešanovský.
Poslání Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství však nespočívá pouze v atraktivní motivaci přivést žáky k pravidelné sportovní činnosti či příležitosti objevit nové talenty, možné budoucí hvězdy českého sportu. Jejím smyslem je také v mladých sportovcích rozvíjet soutěživost, zdravého ducha, týmovou sounáležitost i čest být reprezentantem své školy. Součástí akcí je navíc bohatý doprovodný program, autogramiády, exhibice a besedy se špičkovými sportovci. Pro pořadatelská místa jsou navíc republiková finále velice prestižní událostí – počínaje organizací tiskových konferencí před akcí, aktivním zapojením představitelů města nebo silnou diváckou podporou žáků všech zdejších základních škol.
„Je dobře, že se tento projekt zaměřuje převážně na kolektivní sporty, a tím pádem posiluje nejen kondici, ale i vztahy mezi dětmi, učí je vzájemné úctě i respektu k pravidlům. Důležitý je však také další aspekt. Na letní olympiádě v Rio de Janeiru nestartovalo žádné kolektivní odvětví reprezentující Českou republiku. V této souvislosti je proto třeba maximálně podpořit a vyburcovat co nejdříve právě školní sport a v dobrém slova smyslu oživit ve školních družstvech nástupce soutěživých a dravých ´pouličních part´ s potřebnými morálními vlastnostmi, jako jsou bojovnost, kolektivní úsilí a vítězný duch. Právě na tom pak může v budoucnu český sport stavět,“ je přesvědčen předseda České unie sportu Miroslav Jansta.
Reprezentanti opět motivátory
Stalo se už tradicí, že každé odvětví v rámci Sportovní ligy základních škol o Pohár ministryně školství získá svého slavného patrona z řad bývalých či současných českých reprezentantů. Tyto osobnosti provázejí mladé účastníky celým průběhem soutěží, inspirují je svým příkladem i radami a také se účastní závěrečného republikového finále. V nadcházejícím ročníku budou plnit patronské role – atletika: Pavel Maslák, basketbal – Radek Nečas, florbal – Jan Jelínek, házená – David Šůstek, minifotbal – Zdeněk Grygera, plavání – Petra Chocová a volejbal – Lubomír Staněk.
„To, že součástí této soutěže se stane i plavání, je určitě super. Všechny děti by přece měly umět plavat a tahle akce je pro ně tou nejlepší motivací. Žáci, kteří budou reprezentovat své školy, se pro ty, kteří trpí ještě ostychem, mohou stát vzory a nakonec své kamarády k plavání strhnout. Moc se na malé plavce z celé republiky těším a jsem šťastná, že u plavecké premiéry Sportovní ligy základních škol mohu být,“ pochvaluje si dlouholetá česká plavecká reprezentantka a dvojnásobná mistryně Evropy Petra Chocová, která se společně s basketbalovým patronem Radkem Nečasem zúčastnila symbolického startu projektu v Národním pedagogickém muzeu J. A. Komenského v Praze.
„Jako kluk jsem chodil v Brně do atletické třídy, skákal jsem a běhal. Vzpomínám si, jak jsem někdy ve dvanácti letech skočil do dálky na školních závodech na velkém stadionu Zbrojovky za Lužánkami pět a půl metru a vyhrál jsem lego. Tenkrát jsem měl velkou radost. Později už jsem se víc zaměřil na basketbal a byl jsem rád, že si i se školním družstvem můžu zpestřit klasický tělocvik nebo že se dostanu ze školy. Všem mladým hráčům bych chtěl vzkázat, aby hlavně u sportu navzdory všem lákadlům vydrželi. To, co v kolektivním sportu zažijí, je neopakovatelné. S odstupem času zapomenou, kde co vyhráli nebo prohráli, ale pokaždé si vzpomenou na překonávání překážek a soupeřů,“ radí Radek Nečas.
Labyrint školních, okresních, krajských a závěrečných kvalifikačních kol vyvrcholí v jednotlivých odvětvích v průběhu příštího roku – poté už čekají republiková finále. Jejich dějiště a termíny jsou následující: atletika – Kladno (6. června), basketbal – Pardubice (26.-27. dubna), florbal – Plzeň (22.-23. března), házená – Nové Veselí / Žďár nad Sázavou (20.-21. dubna), minifotbal – Kroměříž (25.-26. května), plavání – Plzeň (14. září), volejbal – Liberec (1.-2. června).
Bližší informace zde: Sportovní liga ZŠ
Více informací o projektu na www.sportovniligazs.cz.