Zasedání výzkumné konfigurace Rady pro konkurenceschopnost ve dnech 14.-15. února 2024 v La Hulpe bylo prvním ze setkání Rady v této konfiguraci pod belgickým předsednictvím v Radě EU. Hlavním tématem byla debata nad transformativní povahou evropského rámce pro výzkum a inovace, podporou mezioborové spolupráce mezi univerzitami, výzkumnými centry, podniky, tvůrci politik a občany a technologickým rozvojem pro urychlení dekarbonizace průmyslu.
Debata proběhla na pozadí začínajících diskuzí připravovaného 10. rámcového programu EU pro výzkum a inovace, který má vstoupit v platnost v roce 2028. Zástupci České republiky ve svém vystoupení vyzdvihli štědrý rozpočet v aktuálním programu Horizont Evropa a zdůraznili, že pro budoucí program bude zásadní, jaký rozpočet se pro další víceleté finanční období podaří vyjednat.
„Potřebujeme silnější vazby a větší spolupráci mezi akademickým sektorem a průmyslem. Již existují nástroje, které pomáhají podporovat mezisektorovou spolupráci, jako jsou Marie Skłodowska-Curie Actions podporující mobilitu mezi akademickou a průmyslovou sférou nebo, což je vynikající příklad, evropská partnerství, zejména společné podniky, jako je např. nyní společný podnik pro čipy,“ uvedl státní tajemník Ondřej Andrys při svém vystoupení na zasedání Rady v kontextu debaty nad přenosem nejnovějších akademických poznatků do praxe.
V návaznosti na jednání Rady se v Bruselu dne 16. února 2024 uskutečnila ministerská konference s názvem Multilaterální dialog o zásadách a hodnotách pro mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumu a inovací. Účastníci konference podpořili prohlášení, jehož cílem je podporovat a vyzvat k dalšímu rozvoji tzv. multilaterální dialog. Ten byl spuštěn v červenci 2022 a klade si za cíl vytvořit komplexní rámec společných zásad a hodnot, jimiž se bude řídit mezinárodní spolupráce v oblasti výzkumu a inovací.