Praha 1. prosince - Tento trend by měl naplňovat projekt připravený Českým vysokým učením technickým v Praze, financovaný z evropských prostředků. Ministr školství Josef Dobeš schválil dotaci téměř 200 milionů korun na projekt pořízení technologie pro Centrum vozidel udržitelné mobility (CVUM).
Vyšší výkon, nižší emise, alternativní paliva
Na tuto poptávku reaguje projekt ČVUT v Praze, které v nedávné minulosti již vybudovalo evropsky uznávané výzkumné pracoviště, zaměřené na automobilový průmysl a nyní získalo další impuls ke svému rozvoji díky další schválené podpoře z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (VaVpI). Na kvalitní základy výzkumného centra Josefa Božka I a II. by mělo navázat regionální Centrum vozidel pro udržitelnou mobilitu, které vyroste v Roztokách n/Vltavou.
"Automobilový průmysl je páteří českého hospodářství. Z části však jde jen o relativně jednoduché montovny. Je proto dobře, že osobnosti jako profesor Macek a jeho tým se v celosvětové konkurenci dokáží uplatnit i v nejprestižnější a nejnáročnější části tohoto sektoru, totiž ve vývoji, testování a inovacích motorů a dalších náročných komponent. Projekt je výborným příkladem výzkumu na univerzitách, který přináší praktické aplikace okamžitě použitelné v komerční sféře. Výsledky centra Josefa Božka jsou již dnes mimořádně žádaným artiklem českých inovací ve spolupracujících automobilkách z celého světa.“, komentuje vrchní ředitel Sekce řízení operačních programů EU Jaroslav Kuba.
Výzkumná činnost CVUM se soustředí především na prostředky a technologie výzkumu nových řešení a optimalizaci současných koncepcí pístových motorů pro vozidla i energetiku, hnacích agregátů automobilů včetně elektrických a hybridních, spolu s jejich integrovaným řízením s ohledem na účinnost a šetrnost k životnímu prostředí.
Důležitým momentem výzkumu bude také užitná hodnota těchto zařízení z hlediska mobility a konkurenceschopnosti firem spojených s tuzemským průmyslem. „Automobilový průmysl byl jedním z mála odvětví, která v České republice rostla navzdory hospodářské recesi. Tento sektor má v naší zemi dlouhou a velmi úspěšnou tradici a při zapojení všech subdodavatelských firem zaměstnává desítky tisíc lidí. Výzkum a vývoj v této oblasti patří mezi nejsofistikovanější a nejúspěšnější a proto vnímám jeho podporu smysluplným a efektivním způsobem jako jednou z priorit do budoucna“, řekl při podpisu dotace projektu CVUM ministr školství Josef Dobeš.
Koncentrace mladých mozků
Kromě hlavních výzkumných cílů míří projekt také na zvyšování počtu vědeckých pracovníků oboru. Jak připomněl vedoucí projektu CVUM Ing. Bohumil Mareš, „větší zapojení magisterských studentů fakult ČVUT i dalších technických škol do výzkumné činnosti a získání jejich zájmu o následné pokračování v projektu, přinese především omlazení vědeckého týmu spolu s novým přístupem k řešení zkoumaných problémů. Mladí experti by měli být oním hnacím motorem výzkumu“. Studenti doktorského studia proto budou směřováni k možnosti setrvat ve výzkumném sektoru v rámci CVUM i do budoucna a projekt tak přispěje k vytvoření nových pracovních míst vysoce kvalifikovaných pracovníků.
Centrum CVUM by mělo maximálně využít výhod vyplývajících ze spolupráce svých současných partnerů, jimiž jsou Fakulta strojní a Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze a společností TÜV SÜD Czech s.r.o., spolu s možností přímého zapojení dalších partnerů z řad podniků a výrobních firem. Aktivity centra by se ale neměly omezit pouze na Českou republiku a CVUM se bude v co nejvyšší míře zapojovat do nejrůznějších typů mezinárodních vědeckých projektů.
Informace pro média:
Operační program Výzkum a vývoj pro inovace je čtvrtým největším operačním programem, které se realizují na území ČR, v období 2007 – 2013. Z Evropského fondu pro regionální rozvoj, je pro tento operační program vyčleněno 2,436 miliardy EUR. OP VaVpI je určen zejména pro vysoké školy, veřejné výzkumné instituce a další organizace zabývající se výzkumem a vývojem. Cílem OP VaVpI je zvýšit a zlepšit zaměření investic do výzkumu a technologického rozvoje, usnadnit inovace a podporovat podnikání. Společně s Operačním programem Podnikání a Inovace (OP PI) a Operačním programem Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) představuje OP VaVpI vzájemně propojený systém intervencí, který má za cíl zajistit dlouhodobě udržitelnou konkurenceschopnost české ekonomiky.
Kontakty:
Ing. Bohumil Mareš, vedoucí projektu CVUM, bohumil.mares@fscvutcz, tel.: 603 507 194
Petra Roubíčková, evropské fondy, tiskové oddělení MŠMT, petra.roubickova@msmtcz, tel.: 752 786 395