Výsledkem úsilí je návrh systému Národního hodnocení výzkumných organizací (National Evaluation of Research Organisations - NERO), jež Technopolis odevzdal MŠMT. Předkládaný materiál je velmi obsáhlý, ale klíčové věci jsou shrnuty v tzv. Souhrnné zprávě. Návrh Technopolisu podle doc. Ing. Daniela Münicha, Ph.D., garanta IPN Metodika, představuje „dostatečně podrobnou kuchařku na implementaci institucionálního hodnocení v českém výzkumném prostoru.“ Na souhrnnou zprávu navazují tři dílčí zprávy, v nichž je podrobně rozpracována jak problematika institucionálního hodnocení, tak financování a zkušenosti s ověřením navrhovaného systému v praxi v malém rozsahu.
Návrh institucionálního hodnocení připravil Technopolis se subdodavateli během roční intenzivní práce na veřejné zakázce s názvem „Metodika hodnocení ve VaV a zásady financování“. Smlouva, kterou Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podepsalo s Technopolisem 29. 5. 2014, skončila po dvanácti měsících letos v květnu. Experti Technopolisu během této doby úzce spolupracovali s odborným týmem IPN Metodika, jehož odborníci pracovní návrhy průběžně oponovali a dohlíželi na to, aby odpovídaly českým podmínkám.
Spolupráce s Technopolisem končí, ale IPN Metodika potrvá až do října 2015, kdy skončí druhé kolo pilotního ověřování. „Do té doby také chceme připravit implementační doporučení a dojednat podobu přechodného období v letech 2016–2018,“ říká profesorka Moravcová. Implementace prvního kola celonárodního hodnocení totiž vyžaduje nejen politickou vůli a rozhodnost, ale také pečlivou rozvážnou přípravu včetně další osvěty. „Při dobré vůli a krocích směrem k logistickému, organizačnímu, personálnímu a finančnímu zajištění by první celonárodní hodnocení výzkumných organizací podle nové metodiky mohlo proběhnout už v letech 2018–2019,“ předpokládá Moravcová.