Praha, 18. dubna 2011 - Toto ověřování bylo dobrovolné a probíhalo v týdnu od 6. do 13 dubna. Z celkového počtu 1264 škol, kde se chystá maturita, se jich nezúčastnilo 15. Znamená to, že jde o školy problémové? "My jsme tyto školy porovnali s tím, jestli se zúčastnily maturitní generálky a s tím, zda se jejich ředitelé účastnili přípravných seminářů. Tak jsme zjišťovali riziko problémů,“ uvedl náměstek ministra pro regionální školství Ladislav Němec. Některé školy podle něj vynechaly finální technické ověřování prostě proto, že ho nepotřebovaly a jsou na maturitu dobře připraveny.
Tam, kde hrozí problémy, začne MŠMT se školami intenzivněji komunikovat. „Nechceme šířit paniku. Pokud by se situace ukázala jako situace vážná, domluvíme se s Českou školní inspekcí, že by dozorovala v rámci svých standardních činností průběh maturitní zkoušky. Na ty chodí běžně tematické inspekce, budou tedy chodit i na státní maturitu,“ dodal L. Němec s tím, že by těchto škol nemělo být víc než šest či sedm.
Během ověřování nahlásily školy celkem 457 technických potíží, ze 77 % šlo o problém s tiskem dokumentů, který byl rychle odstraněn. Zbývající problémy tvořila například složitost informačního systému CERTIS - nemožnost dostat se do systému kvůli špatným přístupovým heslům, či měnící se pokyny.
V průběhu tohoto týdne bude žákům ve školách k dispozici materiál nazvaný Žákovský průvodce maturitou. „Byl vytvářen se zástupci žákovské veřejnosti na základě podnětů od infocentra, ale nechali jsme si to i oponovat žáky. Nejdůležitější zde je upozornění na to, čemu se mají žáci při maturitě vyhnout a jakou strategii volit při skládání písemných a ústních zkoušek společné části,“ uvedl ředitel organizace Cermat Pavel Zelený.
Mgr. Patrik Kubas
odbor vnějších vztahů a komunikace
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 8, 118 12 Praha 1
e-mail: Patrik.Kubas@msmt

tlf: 234 812 121
mobil: 777 728 464