5. listopadu 2010
„Nové centrum nabídne až 104 nových pracovních míst pro špičkové odborníky, přispěje tak ke zvýšení zaměstnanosti v regionu. Díky novému výzkumnému centru stoupne i atraktivita Olomouckého regionu v mezinárodním měřítku“, uvádí ministr školství Josef Dobeš.
K udržitelnosti projektu přispěje již probíhající intenzivní spolupráce Univerzity Palackého v Olomouci s podnikatelskými subjekty v oblastech nanotechnologií, optických technologií a biologicky aktivních sloučenin.
Šest výzkumných skupin bude výsledky své vědecké práce směřovat do celé řady ekologických, medicínských a průmyslových aplikací.
"Čeští vědci patří ve výzkumu nanotechnologií k nejpokročilejším a dlouhodobě se drží v tomto výzkumu ve světové špičce. Peníze z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace jim dají možnost tento výzkum ještě více prohlubovat", říká Jaroslav Kuba, vrchní ředitel sekce řízení operačních programů EU ministerstva školství.
V Centru se vědci budou zabývat rovněž moderními technologiemi čištění vod s využitím nanočástic železa, antibakteriálními úpravami povrchů pomocí nanočástic stříbra nebo unikátními optickými technologiemi využívanými při detekci vysokoenergetického kosmického záření.
Díky dotaci ve výši 544 815 080 korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace budou pořízena unikátní zařízení jako např. transmisní elektronový mikroskop s vysokým rozlišením s možností práce za nízkých teplot, který umožní studium velikosti, morfologie a struktury biomakromolekul i nanomateriálů.
V rámci Centra vznikne také řada specializovaných oddělení, která budou zajišťovat transfer technologií přímo do podnikatelského sektoru nebo propagovat výsledky výzkumu a vývoje nejenom v České republice.
ředitelka odboru vnějších vztahů a komunikace
tel.: +420 234 811 566
fax: +420 234 811 753
e-mail: press@msmtcz