„České vysoké školy musíme v následujících letech otevřít mnohem vyššímu počtu studentů, a to nejen s ohledem na příchod populačně silnějších ročníků, ale i s ohledem na potřeby naší společnosti. S tím počítá i významné navýšení kapitoly pro vysoké školy v návrhu státního rozpočtu, který budou schvalovat poslanci. Tento trend ale musí pokračovat i v dalších letech, ať už bude v příštích vládách kdokoliv. Byl bych proto rád, abychom společně s akademickou veřejností přemýšleli o těchto tématech a hledali rozumnou cestu, jak otevřít vysoké školy o něco většímu počtu studentů při současném posilování kvality výuky i absolventů. Jsem tedy moc rád, že dnes oceňujeme právě osobnosti, které prokázaly mimořádné nasazení v tomto ohledu, a dovolte mi, abych vám popřál, aby se vám dařilo tak jako letos i v příštím roce," řekl v úvodu slavnostního ceremoniálu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
Celkem bylo oceněno 18 laureátů a skupina studentů z Fakulty sociálních věd UK:
Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy pro vynikající studenty a absolventy studia ve studijním programu a za mimořádné činy studentů
MŠMT uděluje cenu v její současné podobě od roku 2014. Ocenění může získat student nebo absolvent bakalářského, magisterského nebo doktorského studijního programu za mimořádné výsledky ve studiu nebo ve vědecké, výzkumné, vývojové, umělecké nebo další tvůrčí činnosti související se studiem. Ocenění se uděluje i za mimořádný čin prokazující občanskou statečnost, odpovědnost nebo obětavost.
- Bc. Denisa Kaňoková – České vysoké učení technické v Praze, Fakulta biomedicínského inženýrství
- Bc. Jakub Kislinger – České vysoké učení technické v Praze, Fakulta elektrotechnická
- Bc. Anežka Tefrová – Univerzita Karlova, Evangelická teologická fakulta
- Ing. Michaela Hošková – Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
- Mgr. Josef Novák – Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, Přírodovědecká fakulta
- Ing. Daniela Opočenská – České vysoké učení technické v Praze, Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská
- Ing. Lada Dubnová, Ph.D. – Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická
- Annalisa Moraschi, M.A. – Masarykova univerzita, Filozofická fakulta
- Mgr. Eliška Zgarbová – Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta
- Skupina studentů (zastoupená Miroslavou Sloupovou) – Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd
Cena ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající vzdělávací činnost na vysoké škole
Ocenění je udělováno zaměstnancům vysokých škol za vynikající vzdělávací činnost nebo za významnou inovaci ve vzdělávací činnosti během posledních tří let. Cílem ceny je upozornit na význam a důležitost kvalitní vzdělávací činnosti na vysokých školách, ocenit vynikající práci vysokoškolských učitelů a vyzdvihnout příklady dobré praxe a významných inovací v této oblasti.
- prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta strojního inženýrství
- RNDr. Pavel Galář, Ph.D., Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta chemicko-inženýrská
- Mgr. Věra Hejhalová, Ph.D., Univerzita Karlova, Filozofická fakulta
- Ing. Michal Kvasnička, Ph.D., Masarykova univerzita, Ekonomicko-správní fakulta
- PhDr. Hana Svobodová, Ph.D., Univerzita Karlova, 3. lékařská fakulta
Cena za mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací
MŠMT uděluje cenu od roku 1991. Výzkumné organizace a vysoké školy každoročně navrhují mimořádné výsledky výzkumu, experimentálního vývoje a inovací dosažené za posledních 5 let za finanční podpory poskytnuté MŠMT, které reprezentují osobnosti vědy a výzkumu. Komise složená z čelních osobností vědecké sféry provádí výběr mimořádných výsledků, které doporučuje ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy.
- prof. Mgr. Tomáš Čižmár, Ph.D., Ústav přístrojové techniky, Akademie věd České republiky, v. v. i.
- prof. RNDr. Petr Slavíček, Ph.D., Ústav fyzikální chemie, Vysoká škola chemicko-technologická
Cena Františka Běhounka
Tato cena nese jméno významného českého fyzika, akademika, profesora a spisovatele Františka Běhounka, který studoval v Paříži pod přímým vedením paní Marie Curie-Sklodowské. Profesor Běhounek byl dobrodružný člověk, v roce 1926 se zúčastnil výpravy Roalda Amundsena k severnímu pólu, v roce 1928 přeletěl jako první Čech na vzducholodi Italia nad severním pólem. Byl také členem množství odborných organizací a mezinárodních vědeckých sdružení a expertem UNESCO pro výzkum atomového záření. Tato Cena je udělována od roku 2012.
- prof. RNDr. Ondřej Santolík, Dr., Univerzita Karlova, Matematicko-fyzikální fakulta
Cena Milady Paulové za celoživotní přínos vědě
MŠMT ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – gender a věda při Sociologickém ústavu Akademie věd ČR uděluje Cenu Milady Paulové od roku 2009 ženě-vědkyni za celoživotní přínos vědě a mimořádný přínos rozvoji daného oboru. Cena Milady Paulové nese jméno výrazné české historičky a byzantoložky 20. století. Profesorka Paulová jako první žena od roku 1925 přednášela na univerzitě, byla mimořádnou členkou Královské české společnosti nauk a později členkou České akademie věd a umění. Zároveň se stala vůbec první jmenovanou, nejprve mimořádnou a později také řádnou, profesorkou. Právě prostřednictvím této ceny si ministerstvo přeje upozorňovat na přínosy žen-vědkyň v České republice a inspirovat ženy, aby se na vědeckou dráhu vydaly. Cena Milady Paulové je každý rok udělována v jiné výzkumné oblasti. Letošní ročník se zaměřil na oblast psychologie.
- prof. PaedDr. Iva Stuchlíková, CSc., Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta
Fotografie z akce jsou ke stažení ZDE, heslo je ministerstvo. Při jejich případném publikování uvádějte, prosíme, jako zdroj fotek MŠMT.