„Sdílení zkušeností a přístupů v rámci zabezpečení prostor vysokých škol považuji za velmi přínosné. Účastníci semináře se mohli inspirovat z praktických příkladů dobré praxe České zemědělské univerzity, která se oblasti bezpečnosti věnuje komplexně a odborně,“ říká vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu MŠMT Radka Wildová.
Bezpečnost (nejen) na vysokých školách je komplexní a koncepční systém, který zahrnuje materiální a finanční aspekty, ale také sociální a psychologické faktory. “Chtěli jsme se podělit o naše poznatky, praktické zkušenosti a případně tak inspirovat ostatní. Tím, že na ČZU bezpečnost řešíme dlouhodobě, máme praktické zkušenosti, na základě těchto zkušeností můžeme sdílet vytvořená pravidla a mechanismy a budeme rádi, pokud se ostatní vysoké školy budou těmito zkušenostmi inspirovat. Seminář nám pomohl jednotlivé univerzity propojit mezi sebou a umožnil se potkat s jejich bezpečnostními pracovníky,” říká Jakub Kleindienst, kvestor ČZU.
V rámci semináře byla také zmíněna metodika Ministerstva vnitra na ochranu měkkých cílů, která bude implementována do prostředí vysokých škol v rámci pracovní skupiny. „Do prostředí vysokých škol je potřeba metodiku na ochranu měkkých cílů jistým způsobem upravit, a právě práci na těchto úpravách bude ČZU ve spolupráci s MŠMT koordinovat,“ uvádí Petr Bárta, bezpečnostní expert ČZU.
Kromě MŠMT a reprezentantů jednotlivých univerzit se semináře účastnili i zástupci Ministerstva vnitra, Policie ČR a HZS.