K 30. červnu 2022 byly podepsány smlouvy na řešení pěti vítězných projektů, které se ucházely o podporu v programu EXCELES. Projekty budou financovány z nástroje pro oživení a odolnost Evropské unie „NextGenerationEU“, a to díky komponentě MŠMT Národního plánu obnovy ČR.
V každé z pěti předem zvolených prioritních oblastí VaVaI bude podpořen vždy nejlépe vyhodnocený návrh, který prošel přísnými kritérii veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích vyhlášené v prosinci loňského roku. Vítězné vědecké týmy budou moci čerpat v letech 2022–2025 podporu za téměř 5 miliard Kč.
Úspěšná realizace projektů bude mít pozitivní dopad nejen na kvalitu výzkumu a vývoje ve vybraných zdravotnických oborech, ale především posílí schopnost výzkumných kapacit reagovat na aktuální společenské potřeby a výzvy, kterým Česká republika čelí v souvislosti s výskytem závažných onemocnění s vysokou smrtností a s dopady jejich systémových rizik. Podpořeny budou projekty v oblasti:
- infekčních chorob a virologie - projekt sdružuje 4 univerzity a 4 akademické ústavy v čele s Ústavem organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i.
- onkologie a nádorových onemocnění - v tomto projektu jsou soustředěny týmy z celkem 11 výzkumných organizací v čele s Univerzitou Karlovou.
- výzkumu metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, v němž vědci z Institutu klinické a experimentální medicíny kooperuje s týmy ze 4 dalších výzkumných organizací;
- neurověd a neurodegenerativních onemocnění, kde v čele s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně spolupracuje celkem 11 výzkumných organizací;
- výzkumu socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik, v němž Masarykova univerzita soustředila týmy z celkem 9 výzkumných organizací.
Projekt Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR se například zaměřuje na zvýšení krizové připravenosti ČR a zdravotní odolnosti obyvatelstva v oblasti virologie a infekčních chorob. Univerzita Karlova investuje získané prostředky na zvýšení produktivity aplikovaného onkologického výzkumu. Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně propojí týmy, které budou zkoumat příčiny a možnosti léčby zejména u neurodegenerativních chorob. Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) se bude věnovat výzkumu kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, která jsou častou příčinou úmrtí. Pandemie Covid-19 přinesla nároky na společenské obranné mechanismy, a proto se Masarykova univerzita ujme společenskovědního výzkumu, který bude hledat možnosti řešení sociálně ekonomických dopadů závažných onemocnění s vysokou smrtností a poskytovat zázemí a podněty pro řízení systémových zdravotních rizik a veřejných politik v podobných společensky náročných situacích.
Kompletní informace o programu Exceles jsou k dispozici na stránkách msmt.cz.