Zavedením povinnosti složit zkoušku z českého jazyka a reálií se předpokládá zvýšení integračního potenciálu cizinců v České republice. Opatření směřuje k posílení osobní odpovědnosti cizinců za integraci, zvýšení jejich jazykových kompetencí a dosažení potřebných znalostí o podmínkách života v České republice. Nově zaváděný formát zkoušky současně stanoví přesná pravidla hodnocení. Doposud cizinci prokazovali pouze znalost češtiny, a to nejdéle třicetiminutovým pohovorem před příslušným krajským úřadem.
„Jedná se o dva typy zkoušek pro žadatele o české státní občanství,“ upřesnil 1. náměstek ministra školství Jindřich Fryč a pokračoval: „Jde o zkoušku prokazující znalost českého jazyka na úrovni B1 podle Společného evropského referenčního rámce pro jazyky a o zkoušku z reálií České republiky. Naším cílem je motivovat cizince k důkladnějšímu seznámení se s životem v České republice a k pochopení běžných pracovních, vzdělávacích či sociálních témat,“ doplnil náměstek Fryč.
Znalost českého jazyka na příslušné úrovni budou žadatelé o udělení občanství dokládat složením mezinárodně uznávané zkoušky Ústavu jazykové a odborné přípravy Univerzity Karlovy. Zkoušku z českých reálií, jako jsou například znalosti ústavního systému a státních symbolů České republiky a základní orientace v kulturně-společenských, zeměpisných a historických souvislostech, vyvíjí MŠMT ve spolupráci s Národním ústavem pro vzdělávání. Test se bude skládat z 30 úloh, které budou vybírány z databáze celkem 300 testových úloh uveřejněných od poloviny listopadu na speciálním webu dostupném z webových stránek MŠMT. Databáze bude každoročně aktualizovaná.
Podrobnější informace naleznete zde: http://obcanstvi.cestina-pro-cizince.cz