Ministerské zasedání mělo za cíl přijmout ministerskou deklaraci, která je nejen proveditelná, ale také navrhuje způsoby, jak může OECD podporovat své členy i nečleny při implementaci transformačních politik v oblasti vědy, technologií a inovací. Deklarace se opírá o čtyři základní pilíře zahrnující transformační politiku v této oblasti, sdílené hodnoty v mezinárodní spolupráci, podporu rovnosti, rozmanitosti, inkluzivity a dostupnosti ve vědeckém prostředí a posílení důkazního základu pro strategie a vědeckou politiku.
„Všichni jsme byli svědky událostí, zejména v posledních několika letech, které otřásly našimi jistotami ohledně geopolitického pohledu na svět, sdílených hodnot, uznání nejvyššího principu společnosti, lidských práv a zajištění podmínek pro svobodnou tvůrčí práci, která je naprosto nezbytná pro výzkum, vývoj a inovace. Považuji za zásadní udržovat povědomí o možných rizicích mezinárodní spolupráce ve vědě a zároveň budovat vnitřní odolnost jednotlivých států a organizací, jako je OECD. V České republice se proto intenzivně zabýváme otázkou bezpečnosti výzkumu, kterou považujeme za jednu z klíčových pro budoucí směřování mezinárodní spolupráce, jež by měla být založena na společném základu, který nebude představovat potenciální hrozbu pro žádného z partnerů,“ uvedl ve svém vystoupení Ondřej Andrys.
Ministerskému zasedání předcházela série jednání. Dne 22. dubna 2024 se v rámci Globálního vědeckého fóra (GSF) konalo sympozium zaměřené na mezinárodní spolupráci v oblasti výzkumných infrastruktur. Současně Globální technologické fórum (GTF) hostilo odbornou událost, která se věnovala biotechnologiím nové generace a jejich potenciálu řešit globální výzvy. Dne 23. dubna 2024 se také uskutečnil Mnohostranný dialog s delegáty nečlenských států OECD.