Maturitní mejdan v ulicích Prahy za účasti méně úspěšných politiků, policistů a vrtulníku. Tak vypadal pochod asi SEDMI TISÍC STUDENTŮ protestujících proti státním maturitám.
V pátek devatenáctého června pršelo. Krátce před polednem stál Filip Vích, student jičínského gymnázia a mluvčí protimaturitní akce na Facebooku, pod stromem na Palackého náměstí s reportérem ČT Ivanem Lukášem. Malý zkušený novinář školil vytáhlého stydlivého studenta s rovnátky z umění TV rozhovoru. Třeba jaký je rozdíl mezi odpovědí NE a MOŽNÁ NE. Vích jeho rady nepotřeboval.
Poslouchej TV
"Dokážu si představit státní maturitu, ale ne v příštím roce nebo v roce 2011, není logisticky zajištěná," zopakoval
student do kamery svůj mediální argument. "Nevíme, jestli maturity budou správně opraveny."
Ve stejnou chvíli začali argumentovat i studenti shromažďující se kolem. Lukášovy dotazy přehlušil pískot, zatímco za
Víchem vyrostla zeď z transparentů STOP STÁTNÍ MATURITĚ. Tak se celé studentské internetové "hnutí" i pojmenovalo
včetně petice.
Média libující si v emotivní magii velkých čísel denně operovala s číslem 50 000 - tolik studentů údajně proti maturitám bojovalo. Jistě: vypusťme je v pátek odpoledne do ulic Prahy a máme totální válku.
Spíš řekněme, že se zhruba tolik lidí zaregistrovalo na Facebooku, což se statisticky podobá zaregistrování na choulostivé pornostránce; většina z nás osahává malé chlapce taky pouze virtuálně. Facebook se podobá někdejší horečce internetových papírových miliardářů, po nichž po splasknutí bubliny zbyla spousta skutečných chudáků-investorů. Do velké míry jde o virtuální sílu.
Petici proti maturitám ve skutečnosti podepsala třetina zaregistrovaných lidí, kolem sedmnácti tisíc. Do Prahy jich nakonec dorazilo o deset tisíc méně, včetně dětí z nižších ročníků. Ne že by to bylo málo; pro mnohé to ale byla spíš příležitost jet místo do školy do Prahy a dvě hodiny si užívat výjimečnou pozornost médií. Tu jim kromě politiků, kteří se najednou začali předhánět v boji proti stát ním maturitám, dodal i kordón policistů a vrtulník.
Nic proti studentské aktivitě. Kdyby dokázala ze školy vyhnat předsedkyni pražské KSČM Martu Semelovou, jež chce dětem cpát pozitiva totality, zasloužila by si na Národní další památník. Ale státní maturity? Studentům nevadila jejich podoba, ale logistika. Jenže jak mohou šestnácti- a sedmnáctiletí vědět, že ji úřady nezvládnou?
Několik účastníků demonstrace mi řeklo, že to vědí z médií. Dobrý důvod. Jako novinář bych dnes páchal stou dvacátou sebevraždu, kdybych jim - nám - měl věřit.
Připravenost státních maturit navíc v televizním zpravodajství nejvíc zpochybňovali sami politici, kteří je nejdřív podporovali. Jenže politici řeknou cokoli, aby vypadali, že mají co říct. Třeba předseda ČSSD Jiří Paroubek, jenž má s Face bookem osobní zkušenost. Co se v Lidovém domě nemohou shodnout, jak moc jim eurovolby prohrála vejce, bojí se každého kliknutí na Facebooku jako čert kříže. V záchvatu populistické zoufalosti chtěla ČSSD státní maturity ve sněmovně zrušit den před demonstrací. Zoufalejší není ani webový deníček Zdeňka Škromacha, jenž si ho spletl s odborářskou kronikou.
Když už jsme u politiků: jejich perverzní čuch je zavedl i na Palackého náměstí; z dětské masy záhy budou voliči. Olga Zubová, jméno jejíž billboardové strany jsem už zapomněl, přišla studenty podpořit v zelené revoluci. Jako by všechny její dosavadní, jež rozložily zelené, nestačily. "Chceme agregovat, eskalovat, provokovat, akcelerovat, bojkotovat a aktivizovat," píše se mimo jiné v příslušném letáku. Jen to ne! Kolikrát ještě musí Zubová totálně prohrát volby?
Mezi studenty korzoval i severočeský sociální demokrat Jaroslav Foldyna, jenž se studenty komunikoval i na Facebooku. "Je potřeba s nimi mluvit," řekl mi. "Jenže masa se dá lehce zmanipulovat, tady už pro debatu není místo. Podle mě by státní školy a gymnázia měly státní maturitu mít. Nechceme přece nějaké švindl kursy."
Za státní maturity se naopak přímo v epicentru shromáždění rvala lidovecká poslankyně a nedávná neúspěšná kandidátka na předsedkyni strany Michaela Šojdrová. Myslím, že lidovcům právě zajistila tolik potřebné mladé městské hlasy.
Tak zas příště?
"Některé školy špatně informují studenty. Domluvili jsme se, že se proto budeme každý měsíc scházet," řekla ministryně školství Miroslava Kopicová po setkání nejen s Víchem, ale i se zástupcem iniciativy za státní maturity na ministerstvu školství. Podle ní by se státní maturita odkládat neměla. "Na některé argumenty jsme nedostali odpovědi a na odkladu státní maturity jsme se nedohodli," opáčil Vích. Tisíce signatářů petice to stejně nezajímalo. Mejdan na Václaváku dávno rozpustili a šli se bavit jinam.