Strategické cíle a definice Školského vzdělávacího a informačního portálu EDU.CZ
- Strategické cíle
Strategické cíle Školského vzdělávacího a informačního portálu (ŠVIP) vycházejí z plánů Státní informační politiky ve vzdělávání a z doporučení akčních plánů eEurope.
ŠVIP představuje základní internetové prostředí, které bude poskytovat:
- informační a vzdělávací služby učitelům, žákům, studentům, managementu vzdělávacích institucí a celé učící se společnosti;
- komunikační prostor, možnost výměny zkušeností a materiálů mezi školami a dalšími vzdělávacími institucemi a uvnitř pedagogické a akademické veřejnosti;
- nástroj podpory rozvoje vzdělávací soustavy, nástroj prezentace a prosazování vzdělávací politiky;
- podpůrný nástroj monitorování a získávání zpětné vazby o fungování vzdělávací soustavy;
- nástroj podpory celoživotního učení a rozvíjení konceptu učící se společnosti;
- možnost zapojení do celoevropské sítě informačních zdrojů a podpory vzdělávání (např. European Schoolnet).
- Definice ŠVIP a role MŠMT
Portál EDU.CZ je budován jako otevřené neziskové internetové prostředí organizované MŠMT ČR. Ministerstvo využívá portál EDU.CZ k podpoře rozvoje vzdělávací soustavy a celoživotního učení, k prezentaci a prosazování státní vzdělávací politiky, rozvíjení konceptu učící se společnosti. Portál má sloužit managementu ve vzdělávání, pedagogické i širší veřejnosti.
ŠVIP je vytvářen na doméně EDU.CZ jako systém, který je otevřený jak z hlediska přístupu vůči poskytovatelům a uživatelům portálových služeb, tak z hlediska koncepce obsahu i technologie a jejího postupného rozvoje.
Komerční služby, které v rámci otevřenosti portálu nelze vyloučit, jsou druhotné a jsou podřízeny transparentním pravidlům. ŠVIP si nečiní ambice nahradit již existující komerční portály a www stránky zaměřené na oblast školství a vzdělávání. ŠVIP bude s těmito portály a stránkami komunikovat na základě potřeby resortu, příp. na základě jejich zájmu.
EDU.CZ je strukturován podle
základních uživatelských skupin a obsahových kategorií.
- Postupné vytváření ŠVIP
Portál EDU.CZ bude vytvářen cestou postupného rozvoje ve fázových krocích.
V počáteční fázi patří k hlavním cílům z hlediska resortu:
- poskytovat a zprostředkovat státní správě a samosprávě, školám, školským zařízením a dalším vzdělávacím institucím, managementu vzdělávacích institucí, médiím a občanům garantované informace o školství, výchově a vzdělávání, které jsou dostupné na jednom místě, včetně zveřejňování legislativních předpisů vztahujících se ke školství a vzdělávání;
- prezentovat a prosazovat strategické výchovně-vzdělávací záměry MŠMT (např. podporovat implementaci kurikulární reformy, reformy maturitní zkoušky, podporovat dlouhodobý záměr rozvoje výchovně-vzdělávací soustavy a vysokých škol aj.);
- podporovat vzdělávání v podmínkách učící se společnosti, s využitím širokého spektra možností poskytovaných internetovým prostředím (včetně dalšího vzdělávání pedagogických a akademických pracovníků a managementu vzdělávacích institucí).
Tyto cíle se v počáteční fázi promítnou do služeb poskytovaných ŠVIP následujícím způsobem:
I. Oblast informačních služeb:
Prvním krokem ve fázi pilotního projektu bude vytvoření komplexního elektronického systému garantovaných datových informací o školství, výchově a vzdělávání, který umožní poskytovatelům i účastníkům vzdělávání, pracovníkům veřejné správy i veřejnosti jejich efektivní a personalizované využití. Páteří tohoto informačního systému budou data a služby standardně poskytované servisními organizacemi MŠMT, tím bude zajištěna jeho průběžná aktualizace.
Pracovníkům MŠMT zajistí portál možnost on-line metodického řízení škol a školských zařízení a nový způsob monitorování a podpory rozvoje výchovně-vzdělávací soustavy.
II. Oblast komunikačních služeb:
V rovině komunikační si EDU.CZ klade za cíl vybudovat účinnou platformu pro komunikaci státní správy a samosprávy, vzdělávacích institucí a odborné pedagogické veřejnosti. Portálový prostor by měl sloužit i k elektronické výměně názorů, postřehů, zkušeností, materiálů mezi jednotlivými uživateli: učiteli, řediteli škol, zástupci vysokoškolského managementu, akademickými pracovníky, studenty, žáky apod.
V počátku pilotního projektu nabídne EDU.CZ svým uživatelům diskusní modul zaměřený na aktuální otázky českého školství a vzdělávání, jehož součástí bude i veřejná debata o dalším rozvoji portálu.
III. Oblast vzdělávacích služeb:
Systém vzdělávacích služeb má za cíl poskytovat podporu vzdělávání jak uživatelům v rámci vzdělávací soustavy (vzdělávacím institucím, žákům a studentům, akademickým a pedagogickým pracovníkům – mj. v systému dalšího vzdělávání), tak i mimo ni (celoživotní vzdělávání). Prostředky, na nichž bude podpora vzdělávání postavena, využívají širokého spektra možností portálových služeb – od aktualizovaného přehledu nabídky vzdělávání (dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, kurzů pro management vzdělávacích institucí apod.) s možností vyhledávání podle potřeb uživatele až po programy distančního vzdělávání (včetně prvků e-learningu).
Ve fázi pilotního projektu poskytne vzdělávací část EDU.CZ uživatelům interaktivní návod, jak využívat portál. Později bude možné navázat např. ucelenou prezentací několika tematických okruhů (Nástup do 1. třídy ZŠ, Ukončení povinné školní docházky, Příprava na novou maturitu apod.).
V Praze 4. října 2004