Genderově podmíněné násilí je jednou z pěti doporučených tematických oblastí plánů pro rovnost žen a mužů v rámci kritéria způsobilosti 9. rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizontu Evropa (2021–2027), a je také jednou z oblastí, kterými se zabývá Lublaňská deklarace o genderové rovnosti ve výzkumu a inovacích přijatá za slovinského předsednictví v Radě EU ve 2. polovině roku 2021.
„Genderově podmíněné násilí bohužel i nadále přetrvává ve vysokoškolských institucích a výzkumných organizacích, a přestože není již tak hluboce zakořeněné jako před desítkami let, je zde stále přítomné a představuje porušování jednoho ze základních lidských práv. Proto je nanejvýše důležité diskutovat o tom, jak už jednou provždy skoncovat s genderově podmíněným násilím na akademické půdě, respektive zabezpečit, aby evropské vysokoškolské a výzkumné instituce poskytovaly plně inkluzivní prostředí pro akademickou práci a rovné postavení a příležitosti pro ženy a muže,“ uvedl ministr Balaš při zahájení.
Ministr školství Vladimír Balaš při zahájení mezinárodní konference Ending
Gender-Based Violence in Academia
Konferenci organizuje Centrum pro gender a vědu při Sociologickém ústavu AV ČR, v.v.i., která je jediným specializovaným pracovištěm v ČR a v regionu střední a východní Evropy zaměřující se na podporu genderové rovnosti ve výzkumu a inovacích, konkrétně na podporu výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě. Centrum je také koordinátorem projektu Horizontu Evropa GENDERACTIONplus zabývajícího se tématem genderově podmíněného násilí. Konferenci finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Další informace k tématu genderově podmíněného násilí v akademické sféře, k podpoře genderové rovnosti ve výzkumu nebo k podpoře výzkumných organizací a státní správy v prosazování genderové rovnosti ve vědě a výzkumu najdete zde: https://genderaveda.cz/