Jedním z témat jednání byl výzkum a inovace v oblasti pokročilých materiálů v rámci evropského průmyslu. Pokročilé materiály jsou totiž jednou z kritických technologií nutných pro zajištění ekonomické bezpečnosti EU, její konkurenceschopnosti a splnění cílů zelené a digitální transformace. Využívají je v mnoha sektorech, jako je například vesmír, obrana, zdravotnictví či zemědělství. V příštích letech se očekává, že poptávka po pokročilých materiálech nadále poroste, a proto je nutné zajistit dostatečné kapacity a zdroje pro rozvoj inovací a nasazení pokročilých materiálů na trh.
„Česká republika považuje pokročilé materiály a výzkum a inovace v této oblasti za velmi důležitý nástroj pro zvýšení evropské konkurenceschopnosti. Podporujeme zvyšování inovačních a výrobních kapacit a průmyslové a tržní uplatnění pokročilých materiálů v EU. Prostřednictvím nově vzniklého evropského výzkumného partnerství pro pokročilé materiály budou financovány excelentní výzkumné a inovační projekty,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek.
Rada schválila také novelizaci nařízení o EuroHPC, které má za cíl vytvořit v Evropě superpočítačový ekosystém světové úrovně. EuroHPC bude nově moci zavést takzvané továrny umělé inteligence, které budou podporovat mimo jiné ekosystém startupů, vědy a inovací za účelem rozsáhlého trénování a vývoje důvěryhodných a etických modelů umělé inteligence. Kromě toho schválila Rada dvě sady závěrů a jedno doporučení, které byly diskutovány a dojednány během belgického předsednictví v Radě EU. Konkrétně se jedná o závěry Rady k posílení zhodnocování znalostí a k ex post hodnocení rámcového programu Horizont 2020. Doporučení pak přijala k posílení bezpečnosti výzkumu, které reflektuje aktuální diskuze ohledně bezpečnostních rizik ve výzkumu, což je vysoce relevantní téma pro vysoké školy a výzkumné instituce.
Kromě zasedání Rady se ministr školství Mikuláš Bek zúčastnil jednání s litevským náměstkem ministerstva pro vzdělávání, výzkum a sport Justasem Nugarasem, se kterým společně diskutovali téma polovodičů a také možné formy vzájemné spolupráce v této oblasti.
Čtvrteční jednání Rady pro konkurenceschopnost v části výzkumu bylo posledním pod vedením belgického předsednictví. Od 1. července 2024 převezme předsednictví v Radě EU Maďarsko.