„Ve své ministerské roli se stále učím. Dnes jsem měl poprvé příležitost předat vysvědčení prvňákům a rozloučit se s deváťáky. Poděkovat chci hlavně všem učitelům, jejichž úkolem je vést naše děti k tomu, aby se naučily používat vlastní rozum už bez našeho vedení. Tento nelehký úkol je možné zvládnout jen s podporou nepedagogických pracovníků a ve spolupráci s rodiči. Všem žákům a žačkám, studentům a studentkám přeji hezké prázdniny," řekl ministr školství Bek.
Na tiskovém brífinku po návštěvě školy pak ministr školství shrnul své bezmála dvouměsíční působení v čele resortu školství. Jako příklad uvedl posun prací na kurikulárních reformách, kde jde zejména o lepší provázání diskuse o základních a středních školách nebo spuštění oborových platforem pro debatu o nové soustavě oborů středních škol. „Zahájily se také práce na přípravě digitalizace přijímací zkoušky na střední školy tak, abychom předešli problémům, které se letos naplno projevily kvůli nedostatečným kapacitám,“ uvedl ministr Bek.
S problémem kapacit škol podle jeho slov úzce souvisí také návrh Dlouhodobého záměru vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky na roky 2023 až 2027 (ke stažení ZDE ), který bude novým realizačním plánem Strategie 2030+ na další období, a který byl shodou okolností dnes rozeslán k připomínkám jednotlivým krajům, sociálním partnerům a školským asociacím.
Tento dokument uvádí základní tendence a cíle vzdělávací politiky České republiky na dané období, dále stanovuje opatření a klíčové aktivity na úrovni státu a v neposlední řadě vymezuje prostor pro konkrétní řešení na úrovni každého jednotlivého kraje. „V Dlouhodobém záměru na následující roky navrhujeme například paritu, tedy rovnováhu podílu kapacit všeobecných a odborných oborů středních škol, což je zásadní proměna vzdělávacího systému, kterou bychom se z chvostu Evropské unie dostali v tomto směru na průměr,“ vysvětlil Mikuláš Bek s tím, že kraje nyní budou mít nyní možnost až do 15. srpna zasílat své konkrétní připomínky.
„Zapojit se však může i veřejnost, a to formou veřejné konzultace, která je spuštěna od 30. června do 7. srpna, a vyzývám všechny, kterým není český vzdělávací systém lhostejný, aby nám své připomínky zaslali,“ doplnil ministr Bek s tím, že veřejnost se může zapojit prostřednictvím online formuláře. Finální znění Dlouhodobého záměru na roky 2023 – 2027 chce MŠMT předložit vládě ke schválení do konce října 2023.