„Válečná situace na Ukrajině samozřejmě dopadá nejvíce na rodiny a děti. Tamní školy byly donuceny přerušit výuku, a připadá mi tedy velmi správné, aby mohli žáci na své vzdělávání navázat. Může se tak stát právě díky vyučujícím, kteří mluví stejným mateřským jazykem. Zároveň také bude zajištěn převoz učebnic z Ukrajiny, které budou do těchto škol distribuovány. Projekt považuji za velice přínosnou věc, která může pomoci dětem z Ukrajiny, které se díky němu budou moci v České republice lépe aklimatizovat. Děkuji všem, že byli schopni tento projekt v takto krátké době připravit,“ řekl na tiskové konferenci ministr školství Petr Gazdík a ukrajinskému velvyslanci, který byl na tiskové konferenci rovněž přítomen, vzkázal, že ČR je připravena Ukrajině pomoci. „Jste naši bratři,“ řekl velvyslanci ministr Gazdík.
„Na děti v důsledku války dopadá hodně problémů, které je mohou bohužel na dlouhou dobu ovlivnit, myslím tím hlavně psychické problémy, které mohly vyvolat zvuky ostřelování nebo raket. Život ale pokračuje a děti by měly mít možnost se učit a studovat. Moc děkuji za tuto iniciativu a děkuji všem, kdo projekt podpořili. Ukrajinská ambasáda je připravena se do projektu plně zapojit,“ řekl na tiskové konferenci velvyslanec Ukrajiny v ČR Jevhen Perebyjnis.
Projekt Ukrajinské jednotřídky pak blíže představili emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který na něm spolupracuje, a zástupkyně Nadačního fondu Děti Ukrajiny Veronika Pavlova. „Projekt vznikl teprve před několika málo dny, ale už v pondělí začne na třech školách, včetně jednotřídky v Praze fungovat. Bude spuštěn také web nadačního fondu Děti Ukrajiny, kde budou informace pro občany Ukrajiny, ale také databáze pro ukrajinské učitele, kteří se budou chtít do projektu zapojit. Budeme komunikovat s krajskými úřady v celé České republice. Předpokládáme také psychologickou pomoc dětem ve školách. Projekt se bude rozvíjet a bude reflektovat i počet dětí, které k nám přijedou. V plánu je také svoz dětí v regionech, například v menších městech,“ řekl Tomáš Zima. „Počítáme se zapojením českých učitelů, kolegové z pedagogické fakulty Univerzity Karlovy už mají i databázi dobrovolníků, oslovíme také asociaci pedagogických fakult a předpokládám, že tak, jak studenti pomáhali v době covidové, tak teď se budou zapojovat i do pomoci ukrajinským lidem,“ doplnil emeritní rektor UK.
„Chci všem moc poděkovat za velice rychlou pomoc. Očekáváme, že do ČR přijdou i děti bez rodičů, protože muži mají brannou povinnost a řada matek nemůže Ukrajinu opustit například z důvodu zaměstnání v nemocnicích. Osobně chci i pravidelně jezdit na Ukrajinu a jednat se školami, abychom pokračovali v osnovách tak, aby děti - až válka jednou skončí - mohly ve své rodné zemi plynule navázat. Dětem chceme zabezpečit i zájmové vzdělávání,“ řekla Veronika Pavlova z Nadačního fondu Děti Ukrajiny.
Na tiskové konferenci byl přítomen také první náměstek primátora statutárního města Brna Petr Hladík, který již problematiku ukrajinských dětí v Brně aktivně řeší. „Jsem rád, že ministerstvo školství zareagovalo velmi rychle a prakticky hned po začátku konfliktu rozeslalo do škol metodiku, jak s dětmi ve školách o celé situaci hovořit. Co se týče Brna, očekáváme, že těchto dětí budou nikoliv desítky, ale stovky. Pokud bude kapacita v současných základních školách nedostatečná, jsme připraveni otevřít i další prostory, které máme k dispozici,“ řekl Petr Hladík.
Další informace budou poskytovány prostřednictvím webové stránky www.detiukrajiny.cz.