Cílem konference bylo diskutovat, jak do implementace misí efektivně zapojit společně s výzkumnou a inovační komunitou i evropskou občanskou společnost, která by se měla na definování, naplňování a vyhodnocování progresu v plnění misí přímo podílet
„Konference francouzského předsednictví k otázkám zapojení občanské společnosti do evropských misí realizovaných v rámcovém programu Horizontu Evropa je důležitým vstupem do debaty nad podobou Závěrů Rady EU k misím, které budou ministry členských států EU přijímány v červnu tohoto roku. Mise mají nezměrný potenciál přispět k řešení palčivých otázek evropské společnosti, jakými jsou snižování dopadů klimatické změny, ochrana půdy a vody pro dlouhodobě udržitelnou zemědělskou produkci či boj s rakovinou. Abychom byli při naplňování cílů vysoce ambiciózních evropských misí úspěšní, musíme být schopni efektivně koordinovat všechny aktéry, jež se budou na implementaci misí podílet. Občanská společnost přitom hraje v definování evropských misí podstatnou úlohu, jelikož socioekonomické výzvy, které mise adresují, se týkají každého z nás. Je proto nezbytné zapojit do evropských misí také zástupce občanské společnosti a na základě participativního přístupu umožnit veřejnosti aktivně se podílet na tvorbě, implementaci, monitorování a vyhodnocování výzkumné a inovační politiky EU,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík ve svém vystoupení.
Účelem evropských misí je reagovat na stěžejní sociální a ekonomické výzvy a v časovém horizontu do roku 2030 významně pokročit v jejich adresování prostřednictvím znalostních řešení. Prozatím bylo na evropské úrovni definováno 5 témat misí. Do implementace misí se formou výzkumných a inovačních projektů zapojí vědecká a průmyslová komunita, přičemž společným charakteristickým rysem misí je jejich mezinárodní, mezisektorová, resp. interdisciplinární povaha. Kromě široké škály stakeholderů ze státního a soukromého sektoru se počítá i se zapojením občanské společnosti, a to jak do designu misí, tak jejich implementace a monitorování a vyhodnocování pokroku. Za účelem naplnění cílů misí budou v rámcovém programu Horizontu Evropa vyhlašovány výzvy k předkládání návrhů projektů, a tyto budou poté ze strany Evropské komise finančně podporovány. Zcela stěžejní přitom bude koordinace stakeholderů na evropské úrovni, a dále na národních, regionálních a lokálních úrovních k maximalizaci dopadu opatření misí EU.
Adaptace na klimatickou změnu, včetně společenské transformace
Cílem mise je do roku 2030 podpořit až 200 evropských regionů v řešeních adaptace na změnu klimatu a za tímto účelem až 100 rozsáhlých demonstračních projektů.
Zdravé oceány, moře, pobřeží a vnitrozemské vody
Cílem mise je do roku 2030 plně regenerovat evropské mořské a sladkovodní ekosystémy.
Klimaticky neutrální a chytrá města
Cílem mise je do roku 2030 transformovat až 100 evropských měst na klimaticky neutrální a chytrá.
Zdravá půda a potraviny
Cílem mise je do roku 2030 zajistit, aby alespoň 75 % půdy v každém státě EU bylo schopno poskytovat základní ekosystémové služby.
Rakovina
Cílem mise je odvrátit více než 3 miliony předčasných úmrtí na rakovinu v EU v období let 2021–2030, a to zkvalitněním programů prevence rakoviny a jejího včasného odhalení.