„Nastupující předsednictví ČR v Radě EU se zaměří na řadu aktuálních priorit evropské politiky výzkumu a inovací. V první řadě se bude jednat o výzkumné infrastruktury a budování integrovaného evropského a i celosvětového ekosystému výzkumných infrastruktur. Druhou z priorit budou představovat synergie ve financování výzkumu a inovací v Evropě, co do komplementárního využívání široké škály národních a komunitárních finančních nástrojů pro rozvoj vědy a technologií v EU. V neposlední řadě bude ČR jako předsednický stát Rady EU moderovat debatu k přípravě nové evropské inovační agendy,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Petr Gazdík.
Zasedáním Rady EU v Lucemburku vyvrcholilo končící francouzské předsednictví, které se jako na jednu ze svých priorit zaměřilo na tzv. evropské mise. Jedná se o nástroje v rámci programu Horizont Evropa (2021–2027), které mají přispívat k řešení stěžejních socioekonomických výzev. Aktuálně probíhá celkem 5 misí, které jsou zaměřeny na adaptaci na klimatickou změnu, regeneraci evropských mořských a sladkovodních ekosystémů, rozvoj konceptu klimaticky neutrálních a chytrých měst v Evropě, revitalizaci evropských půdních ekosystémů a snižování předčasných úmrtí na rakovinu v EU.
Ministři také přijali závěry Rady EU k otázkám mezinárodní spolupráce ve výzkumu a inovacích. Dokument rekapituluje principy pro rozvoj spolupráce EU se třetími zeměmi týkající se sdílení společných hodnot, reciprocity anebo strategické autonomie EU v řadě znalostních a technologických domén. Ministři také odsouhlasili společnou pozici k problematice otevřené vědy, včetně využívání prvků otevřené vědy jako kritéria pro hodnocení výzkumu a inovací v Evropě.
Další jednání evropských ministrů zodpovědných za oblast výzkumu se uskuteční už za českého předsednictví v Radě EU. První z nich bude v neformálním formátu 21.–22. července letošního roku v Praze. Následovat bude formální zasedání 2. prosince 2022 v Bruselu na závěr předsednictví ČR v Radě EU.