Z důvodu koronavirové pandemie a souvisejících hygienických opatření bylo však slavnostní zahájení této nové etapy činností kanceláře CZELO přesunuto až na podzim roku 2021 s předpokladem, že podmínky pro uspořádání slavnostního večera za fyzické účasti všech klíčových stakeholderů budou mnohem příznivější.
„MŠMT financuje činnosti kanceláře CZELO v Bruselu již od roku 2005. V uplynulých 15 letech, kdy byla kancelář CZELO provozována Technologickým centrem AV ČR, potvrdila stěžejní význam existence předsunutého styčného bodu ČR pro rozvoj vědecké diplomacie v Bruselu. Na základě gentlemanské dohody s Technologickým centrem AV ČR se od roku 2021 nově chopil provozu kanceláře CZELO Dům zahraniční spolupráce a společně s personálním a rozpočtovým posílením jejích kapacit rozšířil také portfolio jejích činností. Nově tak bude kancelář CZELO působit i jako styčný bod ČR pro podporu mezinárodní spolupráce ve vzdělávání. Velice rád bych využil této příležitosti a poděkoval Technologickému centru AV ČR za vynikající spolupráci na provozu kanceláře CZELO v uplynulých letech. Současně pak přeji Domu zahraniční spolupráce a samotnému týmu kanceláře CZELO úspěšné působení v bruselské metropoli po mnoho dalších let“, uvedl úvodem slavnostního večera konaného v Pražském domě v Bruselu ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.
Kancelář CZELO je situovaná v Bruselu na adrese Rue Montoyer 23 v docházkové vzdálenosti od sídel všech klíčových evropských institucí. Svým uživatelům z řad vzdělávacích a výzkumných organizací ČR poskytuje služby informační, konzultační a poradenské povahy a podporuje je i v organizaci pracovních jednání, workshopů, seminářů, konferencí, kongresů a dalších mezinárodních setkání v Bruselu. Cílem kanceláře CZELO je dále i prezentovat a propagovat vzdělávací a výzkumný systém ČR v Bruselu a sdílet se stakeholdery sídlícími v bruselské metropoli úspěchy dosažené ČR na tomto poli. V neposlední řadě poskytuje kancelář CZELO také logistickou podporu ústředním orgánům státní správy ČR, kterým v úzké spolupráci se Stálým zastoupením ČR při EU v Bruselu asistuje při naplňování stěžejních záměrů české vzdělávací, výzkumné a inovační politiky.
„Cílem, který jsme si společně s týmem kanceláře CZELO předsevzali, je pomoci k co nejintenzivnějšímu zapojení českých vzdělávacích a výzkumných institucí do evropských komunitárních programů. Činnosti kanceláře CZELO budou proto rozvíjeny tak, aby českým stakeholderům poskytovaly ten nejlepší možný informační servis a logistickou podporu pro zvyšování viditelnosti českého vzdělávání a vědy v Bruselu. Pracovníci institucí všech stupňů vzdělávací soustavy ČR, Akademie věd ČR, avšak i soukromoprávních výzkumných organizací a partnerských resortů jsou srdečně zváni k využívání služeb kanceláře CZELO. Jsme přesvědčeni, že kancelář CZELO bude hojně navštěvovaná a podstatnou měrou přispěje i k rozvoji vědecké diplomacie ČR. Integrace do Evropského vzdělávacího prostoru, resp. Evropského výzkumného prostoru je zcela nezbytným předpokladem k posilování mezinárodní konkurenceschopnosti ekonomiky ČR a prosperity české společnosti. Nepochybujeme, že k tomu kancelář CZELO přispěje svou rolí“, dodala ředitelka DZS Dana Petrova.
Provozování národní styčné kanceláře pro vzdělání a výzkum v Bruselu je nedílnou součástí národních vzdělávacích a výzkumných politik většiny z členských států EU. ČR se díky integrovanému pojetí CZELO, jako kanceláře propojující agendy vzdělávání a výzkumu, zařadila k dalším evropským státům, které se i touto cestou snaží sblížit vzdělávání s vědou, a to včetně mezinárodní dimenze. Na zajištění činností kanceláře CZELO alokuje od roku 2021 MŠMT ve spolupráci s DZS rozpočtové zdroje, jež budou během v následujících letech dosahovat až výše 25 mil. Kč ročně.