„Současná společnost je společnost rychlých změn. Těmto změnám bude třeba přizpůsobit cíle a obsah vzdělávání. UNESCO by se proto mělo zaměřit i na takové priority, jako je financování školství a podpora vzdělávání učitelů,“ uvedl ministr Štech v národním projevu. Ocenil působení mezinárodního společenství v boji proti ničení kulturního dědictví a připomněl, že Česká republika pomáhá se záchranou světových kulturních památek například v Sýrii. Ministr vyzdvihl také vznik sítě UNESCO Global Geoparks, která rozšířila ochranu UNESCO i na geoparky. Zároveň zdůraznil, že budoucnost UNESCO je právě v trvalé podpoře vzdělávání, vědy a kultury a organizace by se naopak měla vyvarovat přílišné politizace.
Na setkání s náměstkem generální ředitelky UNESCO pro vzdělávání Qianem Tangem poukázal ministr Štech na to, že UNESCO je v ČR vnímáno především jako organizace s výraznou aktivitou v oblasti ochrany kulturního dědictví a životního prostředí, méně pak jako organizace, která se rovněž věnuje vzdělávání. Ze své pozice předsedy České komise pro UNESCO chce přispět k nápravě. Dále pak informoval o opatřeních, které ČR dělá ke zkvalitnění vzdělávání. Mezi hlavní cíle nového programu UNESCO Education 2030 totiž patří zajistit kvalitní a inkluzivní vzdělávání a rovný přístup ke vzdělávání pro všechny. Ministr představil také opatření k očekávanému stárnutí učitelů. Náměstek Qian Tang ocenil český systém vysokoškolské přípravy budoucích pedagogů a vyzval ke sdílení českých zkušeností v rámci UNESCO.
Na Velvyslanectví ČR v Paříži pak vystoupil ministr s odbornou přednáškou k tématu inkluze. O nastavení podmínek a kvalitě poskytovaného vzdělávání na školách v ČR a ve Francii diskutoval ministr s profesorem Pařížské univerzity Jean-Yvesem Rochexem.