Soutěže, kterou každoročně pořádá americká společnost Society for Science & the Public (SSP) s podporou firmy Intel, se účastnilo přes 1 600 studentů ze 70 zemí světa. Představili zde více než 1 200 projektů a soutěžili o 4 miliony amerických dolarů.
Českou republiku reprezentovali tři studenti – laureáti soutěže Středoškolská odborná činnost. Marek Novák, absolvent Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích, který se soutěže INTEL ISEF účastnil již podruhé, navrhl a vyvinul zařízení pro monitorování a zpracování fyziologických hodnot ve velikosti větších náramkových hodinek. Projekt ARTEMIS – Osobní zařízení pro monitorování zdravotního stavu byl oceněn druhou hlavní cenou v soutěžní kategorii Engineering, a navíc získal dvě zvláštní ceny. Cenu NASA (The National Aeronautics and Space Administration) a cenu United Technologies Corporation.
Autorem druhého oceněného projektu je Robin Kryštůfek, student Gymnázia Na Vítězné pláni v Praze 4. V práci Syntéza nových metallakarboranových inhibitorů HIV-1 proteasy se věnuje hledání a ověřování nových látek překonávajících nevýhody stávajících léčiv proti AIDS. Práce získala druhou hlavní cenu v kategorii Biochemistry a rovněž zvláštní cenu The American Association of Pharmaceutical Scientists (AAPS).
Třetí úspěšný projekt Nové perspektivní materiály pro organickou fotovoltaiku vytvořil Michael Bátrla z Gymnázia T. G. Masaryka, Zastávka u Brna.
Čeští studenti se této prestižní světové soutěže zúčastňují pravidelně od roku 1999. Opakovaně již získali několik ocenění, letošní úspěch – dvě hlavní a tři zvláštní ceny – je však mimořádný.
Další část české delegace tvořili tři laureáti soutěže AMAVET. V kategorii matematika si nejlépe vedla Aranka Hrušková, studentka pražského Gymnázia Christiana Dopplera. Za práci s názvem Řetězové zlomky kvadratických iracionalit získala druhou hlavní cenu.
Studenty do této soutěže vysílá Národní institut pro další vzdělávání, přímo řízená organizace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, která je garantem soutěže Středoškolská odborná činnost. Soutěž se uskutečnila za finanční podpory MŠMT.
Talentcentrum NIDV