Celostátní Chemická olympiáda se konala letos již po pětačtyřicáté! Světla sálu Přírodovědecké fakulty UK, se rozsvítila nad hlavami mladých a talentovaných chemiků ve dnech 26. až 29. ledna.
Olympiáda byla rozdělena do dvou částí. Nejprve řešili mladí chemici teoretické úlohy z anorganické chemie, fyzikální chemie, organické chemie a biochemie. V praktické části ústředního kola si vyzkoušeli stanovení Michaelisovy konstanty katalasy. Katalasa je enzym, který rozkládá peroxid vodíku na vodu a kyslík a studenti měli zjistit aktivitu katalasy na základě úbytku peroxidu vodíku v reakční směsi. Juniorští chemici zvládli i kvalitativní analýzu, na kterou stačí čtyři zkumavky s pevnou anorganickou látkou a pomocí dostupných činidel lze zjistit, z jakého kationtu a z jakého aniontu se příslušná látka skládá.
A jak dopadli soutěžící v jednotlivých kategoriích?
Vítězem kategorie A se stal Martin Zábranský z Gymnázia Litoměřická, Praha 9 s celkovým počtem 98 bodů, druhé místo obsadil Ondřej Hák z Gymnázia a SOŠ sociálně správní Hořice v Podkrkonoší, vůbec nejmladší účastník olympiády, který získal 97,40 bodu, na třetím místě se umístil Pavel Švec z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova s celkovým počtem 96,90 bodů.
V kategorii E zvítězil Martin Vařeka ze SPŠCH Pardubice s celkovým počtem 84,88 bodů. Na druhém místě se umístil Roman Nebel ze SPŠCH akademika Heyrovského, Ostrava – Zábřeh s celkovým počtem 73,92 bodů; třetí místo obsadil David Hurný též z SPŠCH akademika Heyrovského, Ostrava – Zábřeh s celkovým počtem 69,04 bodů.
V letošním ročníku studenti překvapili odbornou porotu svými vědomostmi a zřejmě i svědomitou přípravou, neboť rozdíl mezi prvním a třetím místem byl pouhý 1,0 bod !
Poděkování patří nejen mladých chemikům, protože se stávají inspirací svým vrstevníkům, popularizují oblast
přírodních věd, ale také všem pedagogům, kteří rozvíjí jejich zájmy, talent na školách i v rámci neformálního
vzdělávání. Chemická olympiáda by se nekonala bez podpory katedry anorganické chemie UK; porotců odborných
hodnotících komisí: prof. RNDr. Václava Hampla, DrSc., rektora Univerzity Karlovy; prof. Ing. Zdeňka Bělohlava CSc.,
proděkana Fakulty chemicko-technologické VŠCHT Praha, školy, která bude v příštím roce hostit Ústřední kolo 46.
ročníku Chemické olympiády, PaedDr. Evy Schneiderové, vedoucí Talentcentra Národního institutu
dětí a mládeže, RNDr. Petra Holzhausera, předsedy komise za Přírodovědeckou fakultu UK RNDr. Jana Kotka, Ph.D.
Záštitu převzal MUDr. Pavel Bém, primátor hl.m. Prahy.
čtěte více na: www.chemicka-olympiada.cz