Erasmus+ v oblasti pro mládeže navazuje na předešlý program neformálního vzdělávání Mládež v akci (2007–2013) a je rozdělen na tři klíčové akce:
1. Vzdělávací mobilita jednotlivců – KA 1
Tato klíčová akce 1 (KA1) podporuje mobility v oblasti mládeže. Projekty mobility v oblasti mládeže jsou decentralizovanou aktivitou a žádat o ně lze u české národní agentury programu Erasmus+ (Dům zahraniční spolupráce). Účastníky mobilit mohou být mladí lidé, dobrovolníci, pracovníci s mládeží či odborní pracovníci působící v oblasti neformálního vzdělávání a mládeže. Délka projektu může trvat od 3 do 24 měsíců, dle pravidel dané aktivity. Všichni účastníci projektů mobility osob v oblasti mládeže mají možnost získat certifikát Youthpass, který je nejen potvrzením účasti na projektu, ale také nástrojem k sebereflexi a zhodnocení získaných kompetencí.
Podporované aktivity
- výměny mládeže (http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-mladez/vymeny-mladeze/)
Aktivita pokračuje v podpoře osvědčených činností, jakou jsou mezinárodní výměny mládeže), Výměna mládeže je mezinárodní projekt určený všem mladým lidem. Dvě nebo více skupin se díky ní mohou potkat a pracovat na tématu, které je zajímá, zároveň tak poznat nové lidi, získat zajímavé zážitky a něco nového se naučit.
- mobilita pracovníků s mládeží (http://www.naerasmusplus.cz/cz/mobilita-osob-mladez/mobilita-pracovniku-s-mladezi/)
Projekty zaměřené na mobilitu pracovníků s mládeží umožňují pořádání mezinárodních školení, seminářů, vytváření partnerství, studijních návštěv a praktické stáže. Organizace a neformální skupiny mladých lidí tak mají možnost zkvalitňovat svou práci s mládeží, vyměňovat si zkušenosti a dobrou praxi, navazovat či zkvalitňovat partnerství a připravovat společné projekty. Projekty musí navazovat na reálné potřeby v práci s mládeží, musí mít jasně daný záměr, cíle, aktivity a zpracovanou strategii k šíření výsledků.
Kontakty
http://www.dzs.cz/cz/kontakty/?departmentId=15
2. Strategická partnerství – KA 2 (http://www.naerasmusplus.cz/cz/projekty-spoluprace-mladez/)
Tato klíčová akce 2 (KA2) - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů podporuje mezinárodní spolupráci v oblasti mládeže. Strategická partnerství se zaměřují na sdílení a výměnu zkušeností mezi organizacemi působícími v oblasti s mládeží, na přenos a realizaci inovativních postupů na organizační, místní, regionální, národní nebo evropské úrovni. Projekty Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů jsou rozděleny na centralizované a decentralizované aktivity. O decentralizované aktivity lze žádat u české národní agentury a spadají mezi ně Strategická partnerství v oblasti mládeže. Strategická partnerství umožňují organizacím rozvíjet oblast práce s mládeží. Umožňují tvorbu zásadních výstupů a podporují posilování spolupráce a síťování mezi organizacemi a skupinami v oblasti neformálního i formálního vzdělávání, sociálními partnery, podniky, odpovědnými orgány. Cílem strategických partnerství je podporovat rozvoj, přenos a/nebo implementaci inovativních postupů na organizační, místní, regionální, národní, evropské úrovni
Kontakty
http://www.dzs.cz/cz/kontakty/?departmentId=15
3. Podpora reforem vzdělávací politiky – KA 3 (http://www.naerasmusplus.cz/cz/reformy-a-systemy-vzdelavani-strukturovany-dialog/ )
Aktivita podporuje činnosti projektů nadnárodních iniciativ a vytváření strategických partnerství podporou rozvoje, přenosu a/nebo implementace inovativní praxe na organizační, místní, regionální, národní a evropské úrovni. Navazuje na předešlý program neformálního vzdělávání Mládež v akci (2007–2013). V projektech Klíčové akce 3 je zásadní, aby mladí lidé zažili reálnou participaci na veřejném životě a demokratickém rozhodování. Projekty mají umožnit mladým lidem ovlivnit veřejné dění v oblastech, které se jich dotýkají.
Strukturovaný dialog navazuje na projekty participativní demokracie a strukturovaného dialogu z programu Mládež v akci (2007–2013) pro podporu neformálního vzdělávání. Strukturovaným dialogem nazýváme diskuze mladých lidí s osobami s rozhodovací pravomocí se záměrem získat výstupy využitelné pro tvorbu politiky mládeže. Debaty jsou strukturovány dle priorit a časového rámce dané z EU nebo jiné instituce. Projekty jsou zaměřeny na participaci a dialog mladých lidí s osobami s rozhodovací pravomocí na lokální, regionální, národní a evropské úrovni. Žádá se k národní agentuře.
Budování kapacit - projekty partnerství v oblasti práce s mládeží s cílem podpořit její kvalitativní rozvoj a uznávání neformálního vzdělávání.
Kontakt: