Osvěta ve formě výměnného pobytu
Podstatou projektu je seznámit mládež ve věku od třinácti do sedmnácti let s povinnostmi dospělých, ostatními kulturami a studentským životem v jiných státech. Všichni si tak vyzkouší, jaké to je starat se o domácnost, co obnáší být občanem Evropské unie, nebo co je třeba zařídit při cestování. A právě cestování si nyní užívají až až.
Předtím, než se skupina mladých cizinců vydala na poznávací procházku po Praze, čekala na ně ještě zastávka v NICM. S činností informačního centra mládež seznámila Sára. Přiblížila jim význam instituce jako takové, oblasti, kterými se zabývá i akce, jež pořádá. Přestože výklad trval poměrně dlouho a probíhal ve vytopené místnosti, zimní bundy, čepice a šály si děti nesundaly. „Je tu úplně jiné počasí,“ vysvětlil své jednání Antonio ze Španělska a mladičká Švédka Julia dodala: „I lidé jsou tu jiní, jinak oblečení. A odlišná je také architektura – ve Švédsku nemáme takhle dekorované a návštěva historické budovy.“ České památky vůbec utkvěly v hlavách všech členů skupiny, naopak krajinu označili za téměř totožnou s tou jejich.
„Být dospělý je výhoda v nevýhodě“
V souvislosti s hlavní náplní programu – poznat svět dospělých - jsme se hostů zeptali zda-li je něco, co jim přijde výhodné na životě dospěláků. „Je to dobré v tom, že máte možnost rozhodovat sám za sebe a učíte se odpovědnosti. Ale v té zodpovědnosti je vlastně i ta nevýhoda,“ sdělila nám svůj názor čtrnáctiletá rodačka ze Švédska. V jistém smyslu se shodla s Antoniem, který již dospělý je: „Myslím, že více výhod mají mladí. Ale dospělí si zase mohou zařídit život, jak chtějí. A tím se ta výhoda stává nevýhodou.“
Ve věci poznání je návštěva České republiky pro účastníky výměnného pobytu rozhodně přínosem, ovšem zdá se, že v otázce dospělosti a budoucích povinností mají jasno. Pohled na svět je skoro stejný jak očima dítěte, tak očima dospělého člověka. A očividně nezáleží ani na tom, jestli žije ve Švédsku, Španělsku, nebo třeba Estonsku.
Napsala: Markéta Šretrová , NICM