Žádosti o státní dotaci zaslala nebo předala občanská sdružení Institutu dětí a mládeže (IDM) ve formě zpracovaných projektů v souladu s metodickými pokyny.
IDM předané projekty zaevidoval a jeho pracovníci zkontrolovali formální správnost a úplnost všech požadovaných náležitostí přihlášky i projektu. Pro letošní rok platí ustanovení metodických pokynů, podle kterého jakýkoli formální nedostatek byl důvodem k vyřazení projektu z výběrového řízení. Jakmile byl tedy zjištěn formální nedostatek, komise projekt vyřadila a dále ho neposuzovala.
Stejně jako v loňském roce byl pro práci komise vyhotoven ke každému předloženému projektu tzv. štítek, záznamový průvodní list, který ve svých jednotlivých částech obsahuje hodnotící kriteria, přehled požadavků žadatele v kontextu metodických pokynů a v poslední části návrh finančních částek pro jednotlivé účely, specifikované tak, aby byly automaticky použitelné při počítačovém zpracování příslušné části smlouvy o poskytnutí dotace. Po projednání příslušného projektu potvrdili každý štítek všichni členové komise svým podpisem.
Pro každý vyhlášený program byla ustavena samostatná komise, jejíž složení schválila porada vedení MŠMT. Členy komisí byli zástupci orgánů veřejné správy, t.j. věcně příslušných resortů, okresních úřadů, dále zástupci občanských sdružení a nezávislí odborníci na danou problematiku.
Jmenování pracovníků, zabývajících se dotační problematikou na jiných resortech (MZd, MPSV, MK), za členy expertních komisí MŠMT se osvědčilo již v minulých letech. Tato praxe přináší všeobecně lepší informovanost o jednotlivých žadatelích a lze tak zamezit dvojímu nechtěnému financování jednoho projektu.
Zasedání komise pro střešní a celorepubliková sdružení proběhlo dvoukolově, cca s třítýdenním odstupem. Při jednání druhého kola byli zástupci občanských sdružení vyzváni, aby komisi osobně předložili průkazné doklady k hodnotícím kriteriím (počet členů, počet dětí na táborech atd.).
Komise posuzovaly předložené projekty dle kritérií stanovených metodickými pokyny MŠMT a v souladu s prioritami pro rok 2001. O výsledku komise rozhodovaly konsensem. Kromě formální správnosti a úplnosti přihlášky a projektu hodnotily jeho rozsah a kvalitu zpracování, počet osob, kterým je projekt určen, užitnou hodnotu záměru v porovnání s předpokládanými náklady, braly v úvahu i výši dotací z minulých let. Jako orientační hledisko pro stanovení výše dotace celorepublikovým sdružením sloužil rovněž bodovací systém.
Návrhy dotací, zejména pro střešní organizace, byly hlavním bodem jednání Komory mládeže, poradního orgánu náměstka ministra pro mládež a tělovýchovu a sport, které proběhlo 9. ledna 2001. Výsledkem tohoto jednání byla některá doporučení členů Komory na úpravu navrhovaných částek, resp. platebního kalendáře v souvislosti s postupnou realizací projektovaného záměru (vznik krajských poboček České rady dětí a mládeže). Na základě těchto doporučení byly u 2 projektů ČRDM (Sídliště.cz a V síti) sníženy původně navržené částky o 20% s odůvodněním, že se projekty svým záměrem v některých částech překrývají. Částka 2 684 000 Kč původně navržená na 100% krytí nákladů spojených se vznikem krajských rad mládeže nebude po schválení poukázána jako celek, ale vedena jako depozitum, z něhož budou uvolňovány podíly dotace tak, jak budou náklady spojené se vznikem těchto rad nabíhat. Pro sdružení NICEM se ruší původně navržená částka 177.000 Kč na aktualizaci webových stránek s poukazem, že aktualizaci zajistí ČRDM v rámci projektu Síť. Tato doporučení jsou již promítnuta v následujících přehledech. Komora mládeže dále doporučuje vyžádat od Sdružení hasičů ČMS čestné prohlášení, že činnost mládežnické sekce není dotována z jiných zdrojů státního rozpočtu.
Gremiální porada sk. V doporučení Komory mládeže potvrdila a dále rozhodla o navýšení objemu finančních prostředků pro celorepubliková občanská sdružení dětí a mládeže o 5 mil. Kč. U těchto sdružení bude částka rozpočítána navýšením hodnoty bodu. Čestné prohlášení Sdružení hasičů bylo písemně vyžádáno.
V rozpočtu MŠMT je pro dotace občanských sdružení dětí a mládeže určena částka cca 175 mil. Kč. Z tabulky celkového přehledu projektů a doporučení finančních dotací je zřejmé, že rozpočtovanou částku návrhy dotací zcela nečerpají. Rozdíl ve výši cca 5 mil. Kč bude ponechán jako rezerva pro ta sdružení, která v minulých letech podávala žádost o dotaci v jarním kole tzv. přímých dotací a pro řešení naléhavých případů, rozdělení této částky bude v kompetenci náměstka ministra skupiny 5.
S těmi žadateli, jejichž projekt komise navrhly na státní příspěvek, budou po projednání a schválení dotací vedením MŠMT uzavřena rozhodnutí o poskytnutí dotace. Soubor těchto informací bude zveřejněn na internetové stránce ministerstva. Průvodním dopisem náměstka ministra je elektronická verze rozeslána ústředním orgánům státní správy, výboru pro vědu, vzdělávání, kulturu, mládež a tělovýchovu Poslanecké sněmovny Parlamentu, Vládnímu výboru pro zdravotně postižené a Radě vlády pro neziskové organizace. Stejným způsobem budou informovány okresní úřady.
Soubor ke stažení: Dotace2001nainfostrance.doc (typ: ms-word, velikost: 773120B)