Na konferenci s názvem Problémy současné společnosti očima mladých lidí byla prezentována zjištění z rozsáhlého výzkumu Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik – SYRI mezi mladými lidmi. Na prezentaci výzkumu navázala panelová diskuze se zástupci státní správy, výzkumného, akademického a nevládního sektoru. Odborníci debatovali nejen o názorech mladých lidí, ale také o roli vzdělávacích institucí a zájmu politických stran o mladé lidi.
„Je samozřejmě velmi dobře, že do debat o aktivitách, které se logicky mají dotýkat života mladých lidí, jsou mladí lidé také přímo a reálně zapojováni. MŠMT se k tomu snaží přispívat, ať už na úrovni koncepčních činností v oblasti podpory mládeže, nebo v oblasti témat důležitých pro vzdělávání mladých lidí ve 21. století,“ říká Ondřej Andrys, státní tajemník Ministerstva školství, mládeže tělovýchovy, který společně s prvním místopředsedou Senátu PČR Jiřím Drahošem, prorektorem Univerzity Karlovy Ladislavem Krištoufkem, prorektorem Masarykovy univerzity Radimem Polčákem a členem Akademické rady Akademie věd ČR Tomášem Kosteleckým konferenci zahajoval.
Panelové diskuse se účastnila také zástupkyně Odboru pro mládež Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, který v současné době předkládá na vládu České republiky Koncepci na podporu mladých lidí 2025–2030. „Po celou dobu přípravy Koncepce se snažíme zapojovat mladé lidí a k tomu jsme vytvořili i nezávislý poradní orgán – Panel mládeže. K podobnému kroku se snažíme motivovat i další ministerstva“, říká vedoucí Oddělení politiky mládeže MŠMT Jana Ticháčková.
Výzkum SYRI probíhal na podzim loňského roku. V roli tazatelů byli studenti Masarykovy univerzity. Se svými respondenty pořídili 68 zhruba hodinových rozhovorů s mladými lidmi ve věku 15–24 let.
Základním zjištěním výzkumu bylo, že mladí lidé se chtějí angažovat, ne ale přímo v politice, která má pro ně negativní nádech. Láká je spíše budování komunity, která má podle nich větší dosah na společnost v jejich okolí. Důležitá je pro ně podpora menšin a rovnoprávnosti. Mladé lidi tíží především environmentální problémy, dále zmiňují zejména potíže s vlastním materiálním zajištěním a krizí bydlení. Svou budoucnost vnímají jako nejistou a obávají se, že nebudou mít stejný životní standard, jakého dosáhla generace jejich rodičů. Zároveň vnímají silná společenská očekávání a tlak na výkon.
MŠMT skrze Odbor pro mládež se SYRI spolupracovalo a do výzkumu tak byli zahrnutí i členky a členové Panelu mládež MŠMT, kteří byli pozvání také přímo na konferenci.
„Věřím, že pojmenování problémů, se kterými se mladí lidé potýkají, je prvním krokem k budování mezigeneračního
porozumění a nastavení spolupráce vedoucí k pozitivním změnám ve společnosti. Být svědkem tohoto úsilí, že problémy
mladých nejsou lidem na vyšších postech lhostejné, je velmi povzbuzující.
Vee, členka Panelu mládeže
„Účast na konferenci pro mě byla velmi podnětná a zajímavá. V rámci panelové diskuse jsem velmi ocenila, že se
zde ukazovaly názory z mnoha různých perspektiv, což přispělo k širší diskuzi.“
Ela, členka Panelu mládeže
„Bylo zajímavé vidět výsledky průzkumu, kterého jsme se zúčastnili jako respondenti. Byla to obohacující
zkušenost a jsem rád, že jsem tuto příležitost dostal.“
Čeněk, člen Panelu mládeže
Výstupy a tiskové zprávy z konference:
Senát hostil konferenci SYRI o mladých lidech. Tisková zpráva SYRI včetně výstupů z konference.
Mladým lidem chybí k větší angažovanosti motivace. Tisková zpráva SYRI.
Mladí lidé ztrácejí jistoty. Tíží je klima a problémy s bydlením. Tisková zpráva SYRI.
Mladí lidé se chtějí angažovat, ne ale přímo v politice. Tisková zpráva SYRI.