Posláním Rady je posuzovat a předkládat náměstkovi ministryně návrhy na řešení otázek a problémů souvisejících s působností ministerstva v oblasti zájmového vzdělávání a činnosti školských zařízení pro tuto oblast. Těmito zařízeními jsou zejména střediska pro volný čas dětí a mládeže (zřízená podle vyhlášky MŠMT č. 432/1992 Sb.), školní družiny a školní kluby (zřízené dle vyhlášky MŠMT č. 87/1992 Sb.). Rada se rovněž zabývá problematikou volnočasových aktivit a péče o účelné využívání volného času dětí a mládeže jako celku.
Úkolem Rady je zejména:
- Průběžně předkládat podněty a iniciativní návrhy a společně projednávat problematiku zájmového vzdělávání, činnosti k tomu příslušných školských zařízení a otázek a problémů s tím souvisejících.
- Podílet se na přípravě koncepčních a ostatních materiálů pro potřeby ministerstva a dalších orgánů a institucí.
- Iniciovat a aktivně připravovat legislativní a další opatření a úpravy z dané oblasti.
- Zpracovávat a vydávat stanoviska k materiálům předkládaným jednotlivými útvary ministerstva, zejména odboru pro mládež.
- O závěrech jednání Rady se pořizuje zápis, který obsahuje rovněž doporučení Rady pro náměstka ministryně, příp. další vedoucí představitele ministerstva.
Rada má 17 členů. Tvoří ji zástupci ministerstva, pracovníci školských zařízení pro zájmové vzdělávání, přímo řízených organizací MŠMT a odborníci na práci s dětmi a mládeží. Členy Rady jmenuje náměstek ministryně na období tří let.
Radě předsedá náměstek ministryně, případně jím pověřený zástupce, zpravidla ředitel odboru pro mládež. Tajemníkem Rady je pracovník odboru pro mládež, zodpovědný za oblast zájmového vzdělávání. Úkoly sekretariátu Rady zabezpečuje odbor pro mládež.
Jednání Rady se konají zpravidla jedenkrát za čtvrt roku nebo podle aktuální potřeby. Rada může na svá jednání přizvávat další odborníky. Rada si může vytvářet specializované pracovní skupiny a komise. Způsob a organizace práce Rady je stanoven Jednacím řádem Rady.