Na základě "Zásad Ministerstva financí pro financování programů z prostředků státního rozpočtu, fondů EÚ, fondů NATO a úvěrů se státní zárukou" č.j. 113/5095/2000 - čl. 3 odst. (4) zpracoval odbor pro mládež předběžný návrh rozpisu investičních dotací pro rok 2001, který projednala gremiální porada náměstka ministra skupiny 5 v červnu 2000 a následně byl předložen byl předložen odboru 40.
Hlavním cílem programu 333 410 - Rozvoj materiálně technické základny mimoškolních aktivit dětí a mládeže je udržovat a vytvářet odpovídající podmínky pro smysluplné trávení volného času dětí a mládeže a minimalizovat tak příčinu vzniku sociálně patologických jevů i jejich dopadů na děti a mládež. K dosažení tohoto cíle je program určen jako finanční pomoc občanským sdružením dětí a mládeže výjimečně sdružením pracujícím s dětmi a mládeží a je jmenovitě zaměřen na rekonstrukci, obnovu, modernizaci (případně dostavbu) zařízení pro děti a mládež.
Z dotací byly pro rok 2001 vyloučeny nové stavební investice, nákupy nemovitostí a pozemků, nákupy automobilů a jiných motorových vozidel. Finanční prostředky na rekonstrukce a další stavební investice jsou povolovány pouze u nemovitostí, které jsou v majetku občanského sdružení, což dokládá sdružení výpisem z katastru či kupní smlouvou. U nemovitostí v dlouhodobém pronájmu od právnických osob (doba pronájmu minimálně 15 let) je dotace poskytována na nezbytné úpravy, nutné pro bezpečné použití objektů.
Žádosti o poskytnutí investiční dotace v roce 2001 předkládala občanská sdružení na podzim roku 1999 v rámci vyhlášených Programů podpory a ochrany dětí a mládeže pro rok 2000. Celkově požadovala OS investiční dotace ve výši 50 917 624. Kč. Komise, složená ze zástupců střešních organizací (složení schválila PV v březnu 2000 v materiálu č.j.: 12 689/2001-51), projednávala došlé projekty ve dvou kolech, a to v 1. kole, v březnu 2000, doporučila dotace ve výši 6 591 tis. Kč a po upřesnění požadavků, které zasílala občanská sdružení koncem roku 2000, projednala ve 2. kole. Současně s tím projednala komise i další požadavky na investiční prostředky. Na základě druhého kola, které proběhlo koncem ledna 2001 byly finanční prostředky určené na investice navrženy k rozdělení tak, jak je uvedeno v příloze II v celkové výši 10 524 tis. Kč. Finanční prostředky směřují do především do oblasti stavebních investic, a to především na rekonstrukce objektů, které občanská sdružení obdržela v rámci restitucí, převodem z Fondu dětí a mládeže, obcí, nákupem i od jednotlivců. V řadě případů mají občanská sdružení řadu těchto objektů v dlouhodobém pronájmu a jejich stav je nevyhovující jak po stránce kapacitní, tak především tyto objekty nesplňují ČSN hygienické, bezpečnosti práce, ekologické předpisy apod.
Komise rovněž doporučila poskytnout dotaci ve výši 200 tis. Kč na nákup PC pro Koordinační centrum česko-německých výměn, které funguje při Západočeské univerzitě v Plzni.
Zbývající částka výši 1 500 tis. Kč bude použita na rekonstrukci příjezdové cesty k letní základně Nová Pec občanského sdružení Přátelé dětí Prachatice. Nerozdělené finanční prostředky ve výši 270 tis. Kč jsou ponechány jako rezerva pro případné havárie.
V roce 2001 tak bude rozděleno celkem 12,5 mil. Kč na investice směrované do oblasti dětí a mládeže.
Expertní komise nedoporučila dotovat 14 projektů. Důvodem pro zamítnutí dotace byla skutečnost, že v řadě případů se nejednalo o investice, předkládané projekty a přihlášky neobsahovaly předepsané náležitosti (př. výpis z katastru či kupní smlouvu, rozpočet apod.). Rovněž požadavky na některé rekonstrukce byly neúměrně vysoké.
Soubor ke stažení: x11885materialGP_tabulky.doc (typ: ms-word, velikost: 87040B)