Kongres organizovala Kancelář demokratických sil Běloruska v České republice za podpory Velvyslanectví USA v ČR u příležitosti Mezinárodního dne solidarity s politickými vězni v Bělorusku.
Zatímco první den kongresu byl věnován vnitřní situaci v Bělorusku, druhý den byl zaměřen na institucionální pomoc bývalým politickým vězňům a vězeňkyním. Účastníci diskutovali o formách i možnostech jejich podpory, a to jak po dobu jejich nuceného pobytu ve vězení, tak především po jejich propuštění.
Václav Velčovský, který zastupoval MŠMT v panelu „Institucionální podpora pro (bývalé) politické vězně z Běloruska“, na úvod svého vystoupení vyjádřil velký respekt všem běloruským politickým vězňům a vězeňkyním i všem zástupcům běloruských nevládních organizací, kteří dlouhodobě s nesmírným odhodláním vystupují na obranu nespravedlivě stíhaných. Ve svém příspěvku vyzdvihl soudržnost akademického prostředí a vysokou míru solidarity, kterou české vysoké školy projevily bezprostředně po zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020, kdy represemi postiženým studentům nabídli možnost pokračovat ve studiu v ČR, kterou následně státní správa přetavila do institucionální podpory, ať už ve formě finančních alokací pro vysoké školy nebo ve formě stipendií. Zároveň připustil, že omezení v podobě vízových restrikcí či sankčních opatření, přijatých po rozpoutání agrese Ruska proti Ukrajině, vytváří překážky pro větší absorpci běloruských studentů do českého vzdělávacího prostředí.