Jednání zahájili za německou stranu profesor Joachim Sauer, za českou stranu pak Pavel Doleček, náměstek pro řízení sekce vysokého školství, vědy a výzkumu. Ti ve svých úvodních slovech zdůraznili přínosy a jedinečnost programu DIOSCURI. Průběh jednání byl doplněn vystoupením předních představitelů české vědecké komunity, zástupců veřejných vysokých škol a výzkumných institucí Akademie věd ČR na téma přizpůsobení programu českému vědeckému prostředí.
Program DIOSCURI je jedinečný a vysoce atraktivní program. Cílem programu je přispět k dalšímu posunu české vědy směrem k vyšší míře excelence. Program pomůže vynikajícím vědcům při založení a vedení vysoce viditelné výzkumné skupiny v podobě „Centra excelence DIOSCURI“. Očekává se, že centra budou provádět špičkový mezinárodně konkurenceschopný a inovativní výzkum v oblasti humanitních a společenských věd, biologických věd nebo přírodních věd a technologií. Propojí místní výzkumné prostředí s širší vědeckou komunitou.
„Program DIOSCURI považuji za mimořádně potřebné a chybějící schéma podpory v ČR. Klíčovou přidanou hodnotou je nejen kvalitní a velice výběrové hodnocení prováděné Společností Maxe Plancka, ale také podpora excelentního výzkumu vázaná na konkrétní osoby a závazek zajištění plného servisu a podmínek pro jejich práci ze strany hostitelské organizace“, uvedl náměstek Doleček.