Za českou stranu se sektorového stolu, kterému předsedal ředitel odboru mezinárodních vztahů MŠMT Ladislav Bánovec, zúčastnili mj. zástupci vysokých škol, Akademie věd, MŠMT a jeho přímo řízených organizací, kteří měli možnost představit své instituce a projekty emirátské straně. Ta byla reprezentována Ministerstvem školství a zástupci vysokých škol.
Tematicky byl největší prostor věnován spolupráci v oblasti vysokého školství, čemuž odpovídala účast významných univerzit na obou stranách; na straně české Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého Olomouc, Vysokého učení technického v Brně, Vysoké školy chemicko-technologické a Českého vysokého učení technického v Praze, na straně Spojených arabských emirátů United Arab Emirates University, Khalifa University a American University of Sharjah. Emirátské straně tak byly představeny výhody studia na českých vysokých školách, které poskytují vzdělání na velmi vysoké úrovni, stejně jako konkrétnější podoby možné spolupráce, kupříkladu letní školy nebo studijní programy typu „joint degree“. Společně s představením vysokých škol nebyl opomenut také aspekt propagace vysokoškolského studia prezentovaný Domem zahraniční spolupráce.
Kromě oblasti vysokého školství se kulatý stůl věnoval také problematice vědy a výzkumu představením práce Akademie věd a podpory výzkumných projektů ze strany MŠMT. V neposlední řadě byl emirátské straně prezentován vzdělávací systém v České republice s důrazem na téma inkluze a centra Euroguidance, působícího při Národním pedagogickém institutu.