Ve výzvách k předkládání návrhů projektů vyhlášených v rámci společné technologické iniciativy ECSEL v roce 2020 uspělo v mezinárodním hodnocení nezávislých expertů celkem 7 projektů s českou účastí. Na jejich řešení se bude díky podpoře MŠMT ve výši 85,1 mil. Kč podílet celkem 15 řešitelských týmů z 8 českých institucí. Podpořenými subjekty jsou České vysoké učení technické v Praze, Fyzikální ústav AV ČR, Technická univerzita v Liberci, Ústav teorie informace a automatizace AV ČR, Vysoké učení technické v Brně a podniky CRYTUR, Institut mikroelektronických aplikací a STMicroelectronics Design and Application.
MŠMT se účastní aktivit společné technologické iniciativy ECSEL dlouhodobě a každoročně vyčleňuje na financování českých účastníků excelentních mezinárodních projektů výzkumu, technologického vývoje a inovací v oblastech mikroelektroniky, elektronických komponentů a inteligentních řídicích systémů částku ve výši 3 mil. EUR. Díky tomu MŠMT významně napomáhá k posilování mezinárodní konkurenceschopnosti výzkumných organizací a podniků ČR a k prohlubování spolupráce mezi českými inovačními firmami a akademickou sférou.
Společná technologická iniciativa ECSEL (Electronic Components and Systems for European Leadership) se zaměřuje na podporu špičkového výzkumu, vývoje a inovací v oblastech elektronických komponentů a inteligentních řídicích systémů, mikro a nano-elektroniky, vestavěných počítačových systémů, anebo umělé inteligence. Za tímto účelem byl ustaven společný podnik ECSEL (ECSEL Joint Undertaking), který sdružuje všechny klíčové stakeholdery působící v EU v daných oblastech, a to z řad Evropské komise, členských států EU i průmyslových asociací. Prostřednictvím společného podniku ECSEL jsou každoročně vyhlašovány výzvy k předkládání návrhů projektů, jichž se za finanční podpory MŠMT v mezinárodních konsorciích úspěšně účastní i české výzkumné organizace a podniky.