Záštitu nad akcí převzal prof. Jiří Drahoš, místopředseda Senátu. Hosty byli mimo jiné prof. Xavier Barcons, generální ředitel ESO, a prof. Linda Tacconi, prezidentka Rady ESO. V úvodu programu jménem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vystoupila se svým projevem vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu prof. Radka Wildová.
Prof. Wildová zmínila, že česká astronomická komunita sice není velká, dosahuje však na mezinárodním poli velmi dobrých výsledků. Vstup České republiky do ESO (European Southern Observatory) byl v roce 2007 pro její členy významným impulsem. Stál na počátku řady úspěšných českých astronomických projektů realizovaných na observatořích ESO v Chile, umožnil provoz společného česko-dánského teleskopu na observatoři La Silla a jeho důsledkem je i hostitelství centra dálkového řízení observatoře ALMA pro střední Evropu na pracovišti Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Velmi úspěšný je pak společný program mezi ESO a MŠMT, v jehož rámci ESO každoročně přijímá na svých pracovištích tři české stážisty.
Na sérii prezentací v Senátu navázala večer v pražském planetáriu přednáška prof. Barconse a dr. Suzanne Ramsay pro širokou veřejnost. Tématem byly nejnovější objevy v astronomii dosažené pomocí teleskopů ESO. Přestože vystoupení bylo v angličtině a nebylo tlumočeno, zájem o ně byl enormní. Následující den pak prof. Barcons vystoupil s vědeckou přednáškou na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.