„Sokolské hnutí je s naší zemí bytostně spojeno už sto šedesát let, přičemž nejde jen o největší a nejúspěšnější tělovýchovnou organizaci, ale také o spolek významně se podílející na vzdělávání, výchově a kulturní formaci našeho národa. A už sto šedesát let se ukazuje, že se náš národ bez sokolů neobejde a že nejde jen o tělo národa, ale také o jeho duši,“ řekl v projevu státní tajemník Andrys a dodal, že ideál sokolské všestrannosti je vysoce inspirativním a využitelným cílem i pro společnost v pokročilém 21. století.
Poté spolu s předsedou Národní sportovní agentury Ondřejem Šebkem položil Ondřej Andrys u pomníku sokolských obětí nacismu věnec, aby vzdal čest všem sokolkám a sokolům, kteří v letech 1939 – 1945 přinesli oběť nejvyšší.
Památný den sokolstva je připomínkou dne, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil faktickou likvidaci sokolského hnutí, které se významně podílelo na protinacistické odbojové činnosti. Nejtvrdší zásah proti představitelům Sokola a hnutí jako celku přišel v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy byla nacistickými jednotkami oficiálně spuštěna „Akce Sokol“. Současně Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Vzpomínka je však širší a v rámci Památného dne sokolstva si český národ od roku 2019 symbolicky připomíná nejen sokoly a sokolky, kteří položili život během protinacistického odboje, ale i další ženy a muže, kteří padli během 1. světové války jako příslušníci československých legií, nebo jako účastníci 3. protikomunistického odboje po roce 1948.