Sokolské hnutí je součástí života naší společnosti už více než sto šedesát let, přičemž nejde jen o důležitou tělovýchovnou organizaci, ale také o společenství, které se úspěšně podílí na výchově a kulturní formaci našeho národa.
„Dnes vzdáváme hold odvaze, obětavosti a nezdolnému duchu všech, kteří se zasloužili o rozvoj naší tělovýchovy a národní identity. Sokolové vždy stáli v čele boje za svobodu a demokracii a jejich odkaz je pro nás inspirací i v dnešní době,“ říká státní tajemník v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys s tím, že ministerstvo si velmi váží práce a podpory všech sokolek a sokolů, kterou poskytují mladým lidem v jejich fyzickém i morálním rozvoji. „Sokolské úsilí je neocenitelné a přispívá k budování silné a zdravé společnosti,“ uzavírá státní tajemník Andrys.
Památný den sokolstva je připomínkou dne, kdy zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich v roce 1941 zahájil faktickou likvidaci sokolského hnutí, které se významně podílelo na protinacistické odbojové činnosti. Nejtvrdší zásah proti představitelům Sokola a hnutí jako celku přišel v noci ze 7. na 8. října 1941, kdy byla nacistickými jednotkami oficiálně spuštěna „Akce Sokol“. Současně Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské.
Vzpomínka je však širší a v rámci Památného dne sokolstva si český národ od roku 2019 symbolicky připomíná nejen sokoly a sokolky, kteří položili život během protinacistického odboje, ale i další ženy a muže, kteří padli během 1. světové války jako příslušníci československých legií, nebo jako účastníci 3. protikomunistického odboje po roce 1948.