„Situace se vyvíjí každým dnem a my všichni budeme muset flexibilně reagovat na aktuální požadavky. Chci Vás ujistit, že vše intenzivně řešíme ve spolupráci s ostatními ministerstvy a relevantními organizacemi, snažíme se předvídat problémové situace a hledat včas řešení. Naším cílem je, abyste informace od nás měli včas, srozumitelné a na jednom místě. A zároveň Vám chceme poskytnout potřebnou metodickou podporu,“ píše v dopise školám ministr školství Petr Gazdík.
Součástí ministrova dopisu pro školy byly také dva materiály:
Vzdělávání ukrajinských dětí v ČR - zaměřuje se na konkrétní postupy při začleňování dětí a žáků do kolektivu a pravidla pro jejich zařazování do škol. Materiál obsahuje také užitečné odkazy ke zvládání jazykových bariér a ke vzdělávání žáků cizinců a důležité kontakty.
Příručka pro školy v době katastrofické události – kterou připravil Národní ústav duševního zdraví a vznikl jako zdroj informací pro pedagogy základních a středních škol. Nabízí aktivity, které je možné s žáky podnikat, a materiály, které napomohou otevírat citlivá témata ve školním kolektivu. „Věříme, že pro školy bude tento materiál přínosný při předcházení konfliktů v třídních kolektivech a v péči o duševní zdraví žáků,“ napsal Petr Gazdík.
MŠMT také spustilo web https://www.edu.cz/ukrajina/, jehož je také sekce FAQ, kde školy naleznou otázky a odpovědi na konkrétní případy. Spuštěny byly také telefonické a e-mailové linky, na které se mohou školy k problematice ukrajinského konfliktu a jeho dopadů obracet.