Zástupci akademických institucí, výzkumných organizací a příslušných státních úřadů diskutovali o klíčových oblastech, které by měl 10. rámcový program EU pro výzkum a inovace (2028–2034) pokrývat, a také o tom, jak program optimalizovat pro co největší efektivitu a dopad na národní i evropské úrovni.
Platforma si klade za cíl vypracovat poziční dokument České republiky k 10. rámcovému programu EU, který bude zohledňovat národní priority a strategické zájmy. Tento dokument bude zveřejněn do konce roku 2024.
Jednání umožnilo sdílení názorů, sběr podnětů a dosažení konsensu mezi účastníky ohledně priorit a cílů 10. rámcového programu EU. Diskuze pokrývala širokou škálu témat, včetně evropských partnerství, misí, synergií a iniciativy Widening, která podporuje méně výkonné regiony ve výzkumu a inovacích. Důležité byly také výzkumné infrastruktury, role Evropské inovační rady (EIC) a Evropského inovačního a technologického institutu (EIT), horizontální témata jako otevřená věda a gender, a otázky bezpečnosti výzkumu.
Příští jednání platformy mají kromě jiného za cíl dokončit národní poziční dokument, který významně přispěje k utváření 10. rámcového programu EU pro výzkum a inovace.
Další informace, včetně již zveřejněných pozičních dokumentů k 10. rámcovému programu od ostatních členských států EU a dalších klíčových aktérů jsou k dispozici na webu Technologického centra Praha.